Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenskuppfödda Davicii tog hem Danskt Derby

5 augusti 2014

Årets upplaga av Danskt Derby vanns av Davicii riden av Rafael Schistl, ägd av Stall Bonne Nuit och tränad av Niels Petersen.

Davicii (Panis-Hivernale/Anabaa) gjorde här sin åttonde start och tog i Danskt Derby sitt livs andra seger, värd 400 000 kronor.Valacken är uppfödd i Sverige hos Eva Isacsson Sjunnesson och Davicii har nu hela 85 kilo i handicap.

Tvåa i loppet blev Stradivarius (Chinese Mandarin-Amusement/Final Appearance) som innan loppet var obesegrad i tre starter men som här fick nöja sig med andraplatsen under Nicolaj Stott.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer