Svenskt på Meydan nu på torsdag

26 januari 2021

Då sadlar Patrick Wahl ut sitt stjärnsto Silent Night på Meydan i grupp 2 loppet Cape Verdi. Samma dag får vi även se Dina Danekilde-tränade Khatun och Bent Olsens nyförvärv Revolutme i UAE 1000 Guineas.

Silent Night Meydan foto Cedric Lane
Silent Night slutar målfotoslagen tvåa på Meydan 2020 i Meydan Classic
Foto: Cedric Lane

 

Först ut på torsdag är Stall Dömle-Easys fina sto Silent Night i regi Patrick Wahl. Stoet kammade hem hela två utmärkelser för sina suveräna insatser under 2020, både som Årets Treåring och som Årets Sto. Nu är det alltså dags för årsdebut och det gör hon i grupp 2 loppet för ston, Cape Verdi Presented By Longines som rids över 1600 meter på Meydans gräsbana. Elione Chaves sköter tyglarna på Night Of Thunder-dottern som är uppfödd av Rävdansens Stuteri.

Nio hästarna är startanmälda och hela fem av dessa kommer från det mäktiga Godolphin-stallet. Motståndet ser onekligen tufft ut och Silent Night är på förhand rankad sist i fältet. Men det här är ett tufft sto som rapporteras ha rest bra och som trivs utmärkt på Meydans bana. Silent Night gjorde ju en mäktig prestation på Meydan i fjol då hon slutade mycket god tvåa i Meydan Classic, kan hon upprepa den prestationen kanske hon kan överraska och knipa en peng här.

En av konkurrenterna till Silent Night är nyblivna fyraåringen Quiet Times (Reliable Man) som kommer från Pia och Joakim Brandts stall i Frankrike. Quiet Times tillhör även hon en av loppets outsiders och hon kommer att ridas av Maxime Guyon. Högst rankad i fältet är Godolphins Summer Romance (Kingman) med ranking 108. Summer Romance tränas av Charlie Appleby och kommer att ridas av William Buick.

 

Khatun och Revolutme i UAE 1000 Guineas

Khatun
Khatun efter sin debutseger på Jägersro i november (då i regi Castro)

 

I loppet därpå, UAE 1000 Guineas Presented By Longines (1600 meter dirttrack), kommer Ahmad Ghalita Almheiris Khatun (French Navy) från Dina Danekildes stall. Khatun debuterade med seger den 25 november och det här blir alltså hästens andra start. Elione Chaves sitter, precis som vid hästens debutseger, upp på Khatun.

Bent Olsen har också med en häst i samma lopp, nyinköpta Revolutme. Hästen köptes på Tattersalls i höstas för 10 000 guineas och har startat åtta gånger som tvååring med en seger på The Curragh som bäst. Skandinaviens handicapper Nicholas Cordrey har värderat Revolutme till 79 kilo, ett mer än Khatun. Revolutme kommer att ridas av Sandro De Paiva.

Högst rankad i fältet är Mnasek (Empire Maker) från Doug Watsons stall. Mnasek är rankad i 96 och kommer att ridas av Dane O'Neill

Tävlingarna på Meydan startar klockan 15.30 nu på torsdag 28 januari. Silent Night går i lopp 4 som rids 17.15. Klockan 17.50 går startboxarna upp i UAE 1000 Guineas där Khatun och Revolutme är med. Samtliga tider angivna i svensk tid. För mer information, intervjuer och speltips till Meydan på torsdag, gå in på galopptips.se

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

 

Länkar:
Svensk Galopp - Tre svensktränade hästar till Dubai

All info och startlistor hittar du på emiratesracing.com


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Gazelle o Sandra
Gazelle o Sandra

Den gångna helgen var det säsongspremiär i Danmark och på söndag är det dags för en ny spännande tävlingsdag på Bro Park. Dessutom arrangerar SFK stallrunda på Jägersro. I nyhetssvepet uppmärksammar vi även Elliot Öhgrens magnifika “skötarseger” i Grand National. Läs mer

Wonderwall
Wonderwall

I veckans “svep” uppmärksammar vi bland annat höjdpunkterna från påskdagens säsongspremiär på Bro Park. I USA avgjordes nyligen tre tunga förlöpningar inför Kentucky Derby och på lördag rids steeplechasen Grand National på Aintree. Läs mer

west-bengal-top_4761
west-bengal-top_4761

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen. Läs mer