Foto: Mimmi Jarl/Svensk Galopp
Steinar 20220516_154132.jpg

Steinar och Oscar Berneklint, assisterande tränare, i Steinars ”tvåa” med vattenkopp.

Svenskt Derby-hoppet Steinar äter som en häst och har extra stor box

3 juni 2022 08:51

Om du vinner Voterlöpning är du nästan garanterad en framskjuten placering i Svenskt Derby ett par veckor senare. "Då får vi se till att vara långt fram i Voter", säger Susanne Berneklint som tränar Steinar – en av förhandsfavoriterna i loppet som är första benet i Svenskt Triple Crown.

Titta på statistiken här nedan. Voterlöpning har avgjorts fjorton gånger, sex gånger har vinnaren även vunnit Svenskt Derby. Fyra gånger har Votervinnaren slutat tvåa i Derbyt.

På söndag, i Voterlöpning, får vi en fingervisning om hur Svenskt Derby den 17:e juli kommer att sluta. Och då sätter vi fingret på Steinar.

– Han mår jättebra, gick ett jobb i lördags på ett fint sätt och egentligen tror jag att den ännu längre Derbydistansen (2400 meter) kommer att passa honom ännu bättre.

Steinar blev Årets 2-åring förra året, han har varit en snackhäst redan från första början. Namnet kommer från TV–karaktären Steinar i Beck (spelad av Kristofer Hivju) och logiken är enkel. Både hästen och TV–karaktären är stora, starka och rödhåriga.

Hästen Steinar är så stor att det krävs en hel del extra arrangemang runt hans liv.

# För att kunna trivas, ligga ner och resa sig på ett vettigt sätt har Susanne låtit slå ut en boxvägg så Steinar numera huserar i en tvåa med vattenkopp.

# Boxgolvet är täckt med en blandning av spån och rivet tidningspapper. Återigen är det hans storlek som gör att spånet inte räcker som ”madrass”, det blir för tunt och glider för lätt när den stora hästen ska resa sig

# Han äter som en – ursäkta uttrycket – häst.

– Han äter dubbelt så mycket som alla andra till frukost, sen får han ett extra mål mat när han blivit riden. Lunchen är samma som de andra men till kvällen får han ett mått mer än den häst som äter näst mest i stallet (Plata O Plomo). Han har en otrolig aptit och behöver verkligen all mat.

Och Steinar slukar alltid den. Sen blir han pigg, energisk.

– Det är en häst med massor av energi. Annars är han hur fin som helst och rätt okomplicerad att träna.

Susanne Berneklint är för dagens publik kanske mest känd som tränare, men hon är nog den mest meriterade och främsta kvinnliga ryttaren i Sverige genom tiderna. Hon är också den enda kvinnan som vunnit Stockholm Cup, det gjorde hon med Mr Eubanks 1994. Och hur hamnade vi här?

Jo, Mr Eubanks var också väldigt stor.

– I storlek vill jag jämföra Steinar och Mr Eubanks. På Mr Eubanks fick jag nästan känslan av att han inte skulle få plats i startboxarna. Nu var det inte så och det är inte heller något problem för Steinar.

Precis som Mr Eubanks lägger Steinar väldigt mycket mark under sig och har en vass speed.

– Nu är det förstås långt kvar, men om Steinar skulle vinna Voterlöpning så vore det stort för mig. Lika stort som när I Kirk och Plata O Plomo vann i Dubai.

Men store Steinar saknar inte motstånd i Voterlöpning. En riktigt intressant start i löpningen gör Pretexte som tränas av Joakim och Pia Brandt i Frankrike. Pretexte, som ägs av svenske Finn Blichfeldt, har två segrar på åtta starter i Frankrike. Segrarna är tagna på gräs, men Pretexte har gjort bra resultat på allweather också.

Voterlöpning är ett test inför Svenskt Derby – ett lopp som Finn Blichfeldt väldigt, väldigt gärna vill vinna.

Det är helt enkelt upplagt för en spännande söndag.

Steinar 2150.jpg

Steinar vann två lopp på lika många försök förra året och utsågs till Årets tvååriga häst.

Vinnare av Voterlöpning vs. placering i Svenskt Derby

2008 Swing That Cat: Etta i Svenskt Derby

2009 Handsome Hawk: Etta i Svenskt Derby

2010 Moe Green: Etta i Svenskt Derby

2011 Uppercut Action: Tvåa i Svenskt Derby

2012 Bomar: Etta i Svenskt Derby

2013 Hurricane Red: Etta i Svenskt Derby

2014 Borgen: Femma i Svenskt Derby

2015 Tiglath: Trea i Svenskt Derby

2016 Gunvald: Tvåa i Svenskt Derby

2017 Stricker: Tvåa i Svenskt Derby

2018 Shake the Disease: Nia i Svenskt Derby

2019 Nipozzano: Startade inte i Svenskt Derby

2020 Bullof Wall Street: Etta i Svenskt Derby

2021 Wolfof Vancouver: Tvåa i Svenskt Derby

Vinnare av Voterlöpning vs. placering i Svenskt Derby

2008 Swing That Cat: Etta i Svenskt Derby

2009 Handsome Hawk: Etta i Svenskt Derby

2010 Moe Green: Etta i Svenskt Derby

2011 Uppercut Action: Tvåa i Svenskt Derby

2012 Bomar: Etta i Svenskt Derby

2013 Hurricane Red: Etta i Svenskt Derby

2014 Borgen: Femma i Svenskt Derby

2015 Tiglath: Trea i Svenskt Derby

2016 Gunvald: Tvåa i Svenskt Derby

2017 Stricker: Tvåa i Svenskt Derby

2018 Shake the Disease: Nia i Svenskt Derby

2019 Nipozzano: Startade inte i Svenskt Derby

2020 Bullof Wall Street: Etta i Svenskt Derby

2021 Wolfof Vancouver: Tvåa i Svenskt Derby

Fler nyheter, artiklar och annonser

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.