Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenska Volatile vann Meydan Classic

27 februari 2015

Svenskfödda, svensktränade och svenskägda galoppören Volatile tog igår hem Meydan Classic på Meydanbanan i Dubai. Jessica Longs adept har därmed tjänat drygt 700 000 svenska kronor i sina tre starter i Dubai i år.

Volatile är en svenskfödd valack som tränas av Jessica Long, är uppfödd av JP Long HB (Jessica och Padraig Long) och ägs av Stall Let’s Fly-Easy som är uppdelat i 20 ägarandelar. De flesta av hans ägare kom in i sporten via Riksgaloppen. Volatilesskötare heter Josefine Svensson och det är hon som har tillbringat all tid i Dubai med Volatile. Svenskt rakt igenomalltså.

Efter en femteplats i sin årsdebut på Meydan i januari var Volatile den 5 februari tvåa, endast slagen med en halv längd av favoriten Mastermind från Mike De Kocks stall. Igår var det dags för Meydan Classic och Volatile, med norskfödda jockeyn William Buick i sadeln, låg i perfekt slagläge in på upploppet och kunde till slut vinna en säker seger med 1,25 längder ner till tvåan Mastermind.

Volatile vann på den mycket goda tiden 1.23,16 att jämföras med banrekordet på distansen 1.22,78 vilket hålls av femåriga Fils Angels. Det är ingen tvekan om att Jessica Long och hennes team har mycket att se fram emot då Volatile i år är anmäld i Jockeyklubbens, Svenskt Derby, Breedersserien, Hurricanelöpning och Voterlöpning.

-Det här känns helt fantastiskt och jag har inte kunnat smälta det här ännu. Den 11 mars flyger Volatile hem från Dubai och sedan får vi se hur vi lägger upp planerna inför året. Han har många lämpliga lopp här hemma i Sverige men han har absolut visat att han duger även i internationell konkurrens så det finns många tänkbara alternativ till framtida matchning, säger Padraig Long.

Se Volatiles lopp här

Även Jessica Longs andra starthäst på Meydan igår, Chess Racing AB:s Berling, gjorde en topprestation. Han tog täten ganska tidigt i loppet och såg ut som en vinnare när fältet svängde in på upploppet. Men det blev en tuff strid in mot mål och Berling fick nöja sig med en femteplats, endast slagen med 0,75 längder av vinnaren Flying The Flag.

-Berling gjorde en mycket strong insats. Tyvärr kom de fyra hästar som gick om honom på slutet ganska långt ut i banan. Hade de kommit lite närmare i sidled hade han kanske kunnat svara upp dem. Men Berling älskar att vara i Dubai och han hr verkligen fått en nytändning där nere, avslutar Padraig.

Lotta Malmborg

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer