Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenska segrar i Skandinavien i helgen

12 oktober 2015

I helgen har det tävlats både i Norge och i Danmark. Här kan du läsa om de svensktränade vinnarna.

I fredags var det tävlingar på Övrevoll i Norge. Det blev totalt tre svenska vinnare i sju ridna lopp. På lördagen slog Klampenborg upp portarna och serverade även de sju lopp varav två vanns av svenska tränare.

 

Andra segern för Augustinian och Nathalie

augustinian
Augustinian och Nathalie Mortensen
Foto: Övrevolls hemsida

Först ut var Nathalie Mortensens Augustinian som tog hem en handicap över 1100 meter på dirttracken. Henrik Engblom tränar valacken som reds till seger av sin ägare. Det blev en lätt seger med två längder före Roxanne och Augustinian stod i dryga 14 gånger pengarna.

Det här var Augustinians andra årsseger och han fick 22 000 norska kronor för segern. Båda segrarna i år har tagits med Nathalie Mortensen i sadeln och hon har ridit hästen i samtliga starter under året.

 

Fint flyt för Josefin Landgren

clauses angola
Clauses Angola och Josefin Landgren
Foto: Övrevolls hemsida

Amatörryttarinnan Josefin Landgren rider med ett härligt flyt. I fredags lotsade hon Reinhold Andersen AB:s Clauses Angola till seger på Övrevoll i en löpning över 1100 meter dirttrack. Clauses Angola tränas av Marie Lustig och hon tog här sin allra första seger efter en rad goda insatser. Clauses Angola fick 22 000 norska kronor för sin seger.

Dagen innan, på Jägersro,  lotsade Ellinor Rasmussontränade Valley Of Thunder till seger i Silversadeln . Därmed har Josefin hela 14 segrar i Skandinavien under året varav nio i Sverige. Hon leder stort den svenska championligan för amatörryttare och det ska nästan till ett under om hon ska tappa den ledningen.

 

Äntligen seger igen för Half Girl

half girl
Half Girl och Anna Pilroth
Foto: Övrevolls hemsida

Sista svenska vinnaren på Övrevoll i fredags var Sallerup Horseracings Half Girl i träning hos amatörtränaren Helena Lundgren. Det var Anna Pilroth som skötte tyglarna på Half Girl som tog hem segern med en dryg längd före Red Hearts.

Det här var Half Girls första seger sedan 2013 men totalt har det åttaåriga stoet vunnit fem lopp. Uppfödare till Half Girl är Karl Peter Andersen och Gerda Rebsdorf. Förstapriset var 21 000 norska kronor.

De tre svenska segrarna på Övrevoll i fredags reds alltså av kvinnliga svenska ryttare!

 

Första segern för Althon

althon
Althon och Oliver Wilson vinner på Klampenborg
Foto: Burt Seeger

Roger Hansson både tränar och äger treåriga Althon (Dansili) som tog sitt livs första seger i sin sjätte start någonsin på Klampenborg. Med Oliver Wilson i sadeln tog han en knapp seger före Gipsy Swing i en maidenlöpning över 1600 meter gräs. Förstapriset var 12 500 danska kronor.

Roger Hansson var aktiv som amatörtränare och amatörryttare under 80-talet då han hade fina U-Turn som vann fyra raka segrar på Jägersro varav en med sin tränare i sadeln. Sedan har Roger haft ett långt uppehåll som amatörtränare mellan 1985 och 2015 men nu har alltså Althon inhandlats till stallet och nu fick Roger gå in i vinnarcirkeln igen efter 34 år!

 

Einsteins Folly tog hem Niels Overgård Memorial

Einsteins Folly
Tätt tätt ända in i mål när Einsteins Folly (närmast kameran) vinner med Dina Danekilde
Foto: Burt Seeger

Kentaur A/S Einsteins Folly vann under Dina Danekilde Niels Overgård Memorial över 1600 meter på Klampenborg i lördags. Det är Jessica Long som sköter träningen för Einsteins Folly som här mötte ett kvalitativt gäng inklusiver tvåan Maltho, The Kicker och Jubilance.

Einsteins Folly kom till Sverige i år och han har tävlat i högsta klassen under året med en femteplats i Scandinavian Open Championship (Gr3) som bäst. Då slutade han bara fem längder efter stallkamraten Berling men har inte visat liknande takter i de två senaste starterna. Men nu blev det årets första seger för sonen till Whipper som fick 30 000 danska kronor för sin seger. Dina Danekilde tog en dubbel under tävlingarna då hon även vann med Flemming Poulsens Vera Volkova. 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer