Foto: Stefan Uppström
Silver Legend TOP

Jessica och Padraig Long tillsammans med Silver Legend efter segern i sverigedebuten på Göteborg Galopp.

Svenska fyndköpet tar plats på världsscenen under British Champions Day

30 september 2024 11:47

Tränare Jessica Long fick nys om en häst som såldes på Tattersalls Autumn Horses In Training Sale. Fick ett underhandsbesked som sa: ”A bloody nice horse”. Hon köpte Silver Legend till Light Valley Stud för drygt 110 000 kronor. Den 19 oktober ska han starta i Balmoral Handicap under Champions Day på Ascot – en av världens mest berömda galoppbanor.

Det är ovanligt att en svensk häst startar i England, men Jessica och maken Padraig Long har gjort några framgångsrika försök tidigare.

Och det låter på Jessica som hon reser till Ascot med förhoppningar, inte bara för att få vara med utan med möjligheter att placera sig.

– Jag tror att det kan bli bra, vi har nog en häst som kan bättre än sitt tal.

74 hästar är anmälda till Balmore Handicap, endast 20 får starta.

Silver Legend har dock blivit så högt rankad efter sina framgångar i år att det redan är klart att han kommer med i loppet, som avgörs över en mile, rak bana och med en garanterad prissumma på 200 000 pund.

Fram mot starten är tanken att förfina formen så mycket det går.

– Jag har en känsla av att det kan bli en mjuk gräsbana och det känns inte som en nackdel i alla fall.

Om vi backar där till köpet på Tattersalls, så verkar det ha varit ett riktigt fyndköp.

Som åring såldes Silver Legend på auktion för 1,3 miljoner kronor, men Jessica och hästägaren Bernt Dahl bakom Light Valley Stud fick honom för drygt 110 000 kronor. Eller egentligen 8000 guineas – en gammal brittisk valuta som fortfarande används i hästauktioner, där en guineas motsvarar 1 pund och 5 pence.

– Han gjorde ett lopp som 2-åring och var bra [han var inte stort slagen av Charyn som sedan vunnit två Grupp 1–löpningar]. Sen var han skadad som 3-åring, men jag fick information om att skadan var utläkt och att den inte skulle vara något problem, säger Jessica Long.

Foto: Burt Seeger
Silver Legend Klampen

Silver Legend har vunnit samtliga tre starter i Skandinavien, varav två på Klampenborgs gräsbana.

I december förra året kom Silver Legend till Sverige och stall Long, som valde att skynda långsamt. I slutet av juli var det dags för comeback, det blev en enkel vinst i Göteborg. Efter det blev det två raka på Klampenborg.

– Jag gissar att han passar bäst på gräs, så det är lite därför vi tar den här chansen. Det fanns inte några lopp här hemma som jag var direkt sugen på.

Jessica höll koll på tänkbara lopp när maken Padraig ringde och sa att han läst ett mejl från International Racing Bureau.

– Har du sett Balmoral Handicap, undrade Padraig.

Jessica hade väl noterat loppet, men nu tog hon en noggrannare titt och fann det intressant.

– Distansen går bra och om jag räknat rätt får han 57 kilo på ryggen. Och jag tror att det finns utveckling kvar. Det är ju inte en häst som tävlat en hel säsong utan vi har en som är på väg uppåt.

Bernt Dahl var direkt med på äventyret och där är vi nu.

– Jag är ödmjuk inför uppgiften, men det känns som en chans som är värd att ta. Vi har också fått ett fantastiskt mottagande från Ascot, de välkomnar en häst med en lite ovanlig historia, säger Jessica Long.

Så under stordagen QIPCO British Champions Day på Ascot, innehåller bland annat fyra Grupp 1–löpningar i British Champions Series, ska Silver Legend ut mot 19 konkurrenter.

– Det ska bli ett spännande äventyr, en upplevelse. Och Sverige finns ju kvar, avslutar Jessica Long.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2025-12-08 101800

12 december 2025 | Nyhet

Video: Profilen Ivan Sjöberg

Skärmbild 2025-12-08 101800

Ivan Sjöberg är veckans profil – uppfödaren bakom Rävdansens Stuteri och flera av våra mest framgångsrika galopphästar. I intervjun berättar han om sin väg in i uppfödningen och hur intresset för fullblod växte fram. Han delar minnen och lyfter några av de stjärnor som sett dagens ljus för första gången på gården som ligger utanför Eskilstuna. Ivan berättar också om speciella ögonblick ute på banan. Det är engagemang, nyfikenhet och passion som driver honom vidare. Lär känna Ivan och historien bakom ett av landets mest välkända fullblodsstuterier i videon. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer