Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenska framgångar i Tjeckien

2 juli 2013

Tobias Hellgren segrade i den internationella inbjudningslöpningen för amatörryttare, en häcklöpning på 3200 m, på Pardubice-banan i Tjeckien.

Segerhästen Eldorado tränas av Sverigebekantingen Greg Wroblewski som haft stora framgångar i Sverige, inte minst på Strömsholm genom två Grand National-segrar med Fanti Dancer och Dalfors.

Ytterligare två svenskar red i loppet. Kim Stern blev trea och Christopher Roberts femma. Åtta ekipage deltog.

I morgon lördag rider Niklas Lovén den tjeckiska hästen Godea i en steeplechase. Samtliga fyra svenska ryttare är åter i elden på Täby på söndag.

Fler nyheter, artiklar och annonser

icefall
icefall

Den här veckan står galoppen över onsdagslunchen. Men sedan blir det kvällstävlingar både på Övrevoll och Klampenborg innan Bro Park avslutar helgen med en fullspäckad storloppsdag med bl a Jockeyklubbens Grand Prix och Challenge Stakes (L). Ute i Europa riktas nu blickarna mot The Curragh och Irish Derby. Läs mer

Mazikeen
Mazikeen

Söndagens tävlingar på Bro Park toppas med två riktigt fina storlopp för treåriga respektive äldre hästar. Jockeyklubbens Grand Prix för våra bästa skandinavienuppfödda treåringar har en samlad prissumma på hela en miljon kronor. I Listed-löpningen Challenge Stakes möter fyra relativt välbekanta namn en långväga gäst från Storbritannien. Nedan presenterar vi startfälten. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer