Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svensk trio skrällde i Köpenhamn

3 juli 2013

Danska huvudstadsbanan Klampenborg arrangerade en full tävlingsdag i lördags med V65 och direktspel från Sverige. Tre av eftermiddagens nio lopp gick till svensktränade hästar. Dessutom till glada vinnarodds.

Inspired CryInspired Cry skrällde över kort distans på Klampenborg.

Lennart Jr Reuterskiöld-tränade Inspired Cry har inte direkt övertygat i årets tre första starter på hemmabanan Jägersro. Men kortare distans och gräs under hovarna var faktorer som fick USA-importen att tända till.

Under Rafael Schistl bärgade den femårige hingsten en säker seger före Master Chef (J Johansen) och stallkamraten White Cheek Fox (E Chaves) i Gentofte Kommunes Ærespræmie över 1 300 meter.

Inspired Cry ägs av storsatsande Omar Zawawi från Oman och belönades med 25 000 danska kronor. Vinnaroddset landade på exakt tio gånger insatsen.

Efter ett par hyggliga placeringar på Övrevoll tidigare i år var Bodil Blomqvist-tränade Rambo’s Cinderella mogen att ta säsongens första seger i en handicap över fullvuxna 2 400 meter.

Anna Pilroth red det sexåriga stoet, som avvisade Van Ruymbeke (M Friberg) med ett huvud. Bodil Blomqvist äger Rambo’s Cinderella tillsammans med Stig Pilroth och kunde glädja sig åt ett förstapris på 13 000 danska kronor.

Rambo’s Cinderella gav ett vinnarodds på drygt sju gånger pengarna och såg till att en ensam vinnare med sex rätt kunde hämta ut 108 181 kronor. Femmorna gav inte oansenliga 2 570 kronor.

Utanför streckspelet tog Rafael Schistl sin andra dagsseger då han lotsade årsdebuterande Swedish Streak till knapp seger i eftermiddagens avslutande lopp.

Swedish Shave-dottern tränas av Jan-Erik Pettersson och ägs av Tranberga Jordbruks AB. De som lirat en slant på fuxan fick se sin insats öka med drygt 14 gånger.

Från tävlingarna noterar vi även att Sören Jensen-tränade Zarzuela infriade de högt ställda förväntningarna med en lekande lätt viktoria i DFDS Seaways Derby Trial Stakes. Elione Chaves red den treåriga Singspiel-dottern.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Azisol TOP
Azisol TOP

Tränare Lea Olsen samt ägarduon Chris Petersen och Lars Jakobsen gjorde det igen. Efter förra årets trumf med Albarella i Appel Au Maitre Svenskt Kriterium kom de till Jägersro med ett nytt segervapen i form av Azisol. Under Jacob Johansen avvisade fuxstoet effektivt Not Your Darling över upploppet och säkrade den översta pallplaceringen i säsongsfinalens största lopp för de skandinaviskuppfödda tvååringarna. Läs mer

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer