Svensk Galopps årsstämma fullföljd

23 juni 2021 22:40

Årsstämman för Svensk Galopp ajournerades den 12 juni, för att återupptas den 23 juni, då man behandlade de tre punkter som hade föranlett ajourneringen.

Per Gustaf Ekbom var även nu stämmans ordförande, och den återstående delen av stämman avhölls som den tidigare via Zoom och Meeting Spider, som möjliggör sluten votering.

Ekonomichefen Susanne Hellevik framlade årsberättelsen och kommenterade den, och sedan var det revisorn Veronica Carlssons tur att berätta om revisionen och vilka beaktanden som hade gjorts. Därefter beslutade stämman om att fastställa resultat- och balansräkningen.

Sedan vidtog frågan om ansvarsfrihet för styrelsen avseende verksamhetsåret 2020. På begäran av SFK genomfördes sluten votering avseende fyra av ledamöterna, Anders Lilius, Jan Ohlsson, Åsa Edvardsson och Lill Gusén Hammar, medan resten av styrelsen beviljades ansvarsfrihet med acklamation. När voteringen hade genomförts, hade ansvarsfrihet beviljats även för de fyra nämnda ledamöterna, och stämman avslutades.

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_4600 copy
DSC_4600 copy

Jubileum på Bro Park och detta firades med Storlöpsdag och Ponnygalopp. Våra ponnyekipage bjöd på 5 fina lopp över dagen med spektakulära uppgörelser och mycket spänning. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Francisco Castro
Francisco Castro

Francisco Castro är en av Sveriges främsta galopptränare och har tillhört eliten i över tre decennier. 2010 vann han Svenskt Derby på Jägersro tillsammans med Moe Green. Nu har han chansen att upprepa bedriften med Papa Joe - och du kan vara där när det händer. "Det är fantastisk stämning den dagen och alla undrar vem som ska vinna Derbyt", säger han. Läs mer