DSC_3890

Louise Chatteli - grundare Sjukhushästen och hans vänner.

Svensk Galopp med i samarbete som ger glädje till svårt sjuka barn

23 maj 2024 14:47

Svensk Galopp och den ideella organisationen Sjukhushästen och hans vänner inleder ett samarbete med start i samband med Nationaldagsgaloppen på Gärdet den sjätte juni.

– Vi vet vilken positiv effekt djur har på människor som har det tufft i sin vardag, så det här är verkligen ett samarbete som vi känner mycket varmt för, säger Mimmi Jarl som jobbar med marknad & event på Svensk Galopp.

Sjukhushästen och hans vänner är en ideell förening som ska ge en strimma ljus till svårt sjuka barn, försök skapa lite glädje i en tuff tid.

Föreningen besöker universitetssjukhus, centralsjukhus, Ronald McDonalds hus, lekterapiavdelningar, hospice samt barn som vårdas i hemmet – mestadels har det om barn inom den palliativa vården.

Samarbetet med Svensk Galopp innefattar säsongens höjdpunkter, dagar då Sjukhushästen och hans vänner finns på plats är:

  • Nationaldagsgaloppen på Gärdet.
  • Grand National på Strömsholm.
  • Svenskt Derby på Jägersro.
  • Göteborgs Stora Pris på Göteborg Galopp.
  • ATG Hästarnas Mästare på Jägersro.
  • Stockholm Cup på Bro Park.

Svensk Galopp kommer även samla in pengar till Sjukhushästen och hans vänner genom andra aktiviteter. Bland annat att besökarna skänker en slant när de provar att rida den mekaniska galopphästen under årets galoppevent.

– För oss i Sjukhushästen och hans vänner är det en stor möjlighet att visa upp oss för en bred publik. Vi är en ideell organisation och vi bygger hela vår verksamhet på volontärer, berättar Louise Chatteli från Sjukhushästen.

Foto: Roman Ramström/Svensk Galopp
BRO PARK Jpeg 1-20

Ponnyn Snöboll på plats på Bro Park under Stockholm Cup 17 september 2023.

Louise var själv med och drog igång organisationen utifrån egna erfarenhet och upptäckten av vad som saknades i en tuff situation. Det började med Sjukhushästen och har har idag blivit Sjukhushästen och hans vänner.

– Vi har fem hästar, två papegojor, en kanin och en hund. Besöken ser nog aldrig exakt likadana ut, vi försöker jobba utifrån personliga förutsättningar och möjligheter. T ex är papegojorna perfekt att ha med vid en fikastund. Hästarna är älskade, kanske bara klappa eller rida en liten sväng. Vårt besök brukar lysa upp en dag för ett svårt sjukt barn och vi har fått höra att våra besöka ”sitter kvar” i veckor, säger Louise Chatteli.

Alla besök och kontakter med Sjukhushästen och hans vänner är helt kostnadsfria för både barnfamiljerna och vården.

DSC_4846

Sjukhushästen och hans vänner utgår från vackra Sparreholm.

– Det känns så bra att vi i Svensk Galopp kan vara med och ta vårt ansvar i samhället, förklarar Mimmi Jarl.

Kontakten mellan Svensk Galopp och Sjukhushästen och hans vänner började ta form under Jönköpings Horse Show när Louise uppträdde med hästen Snöboll och SG var på plats för att promota galoppen. Kopplingen blev ännu tätare när det också visade sig att stjärnjockeyn Per Anders Gråberg var en av faddrarna till organisationen.

– För oss är det viktigt att kunna visa upp oss. Idag är behovet av vår verksamhet ofantligt stor och det känns i hjärtat att vi är behövda, säger Louise Chatteli. Den glädje vi möter är helt enkelt vår drivkraft.

Här kan du läsa mer om Sjukhushästen och hans vänner: www.sjukhushasten.se

Fler nyheter, artiklar och annonser

olofsson-andersson-debarros
olofsson-andersson-debarros

Lagom till sommaren kan Svensk Galopp berikas med tre nya proffstränare. Maria Andersson, Tobias Olofsson och Dayversom De Barros påbörjade nyligen den 20 veckor långa utbildningen. I skrivande stund befinner de sig på riksanläggningen Wången i Jämtland där en del av undervisningen är förlagd. Läs mer

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Galoppgalan banner-2
Galoppgalan banner-2

Galoppgalan den 7 februari är en helkväll som du inte får missa. Tillsammans firar vi 2025 års alla två- och fyrbenta champions. Det finns fortfarande biljetter kvar - säkra din plats redan idag! Läs mer