Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Succé för de svenskfödda åringarna

6 oktober 2015

På åringsauktionen på York i helgen var 35 av hästarna som gick igenom ringen svenskuppfödda. Snittpriset för de 24 som såldes var fantastiska 167 000 svenska kronor.

I fredags var det åringsauktion på York Stutteri i Danmark. Auktionen är ett samarbete mellan Dansk Galop och Sydsveriges Fullblodsauktioner och åringarna var av av blandad uppfödarstatus. Nu har vi fått de korrekta siffrorna för enbart de svenskuppfödda åringarna från Christer Schildt.

-Det var totalt 35 svenskuppfödda åringar som gick igenom ringen och av dessa såldes 24. Snittpriset för dessa blev helt otroliga 167 000 svenska kronor. Av de elva åringar som gick tillbaka till sin uppfödare återropades sju stycken för 100 000 kronor eller mer. Det här är helt otroliga siffror och man kan verkligen prata om succé för den svenskuppfödda hästen, säger en mycket nöjd Christer Schildt.

Lägger man ihop resultaten från SÅEF:s auktion med Yorkauktionen för enbart de svenskuppfödda åringarna så såldes totalt 66 åringar till ett pris av 8 283 000 kronor vilket ger ett snittpris för de sålda svenskuppfödda åringarna på 125 500 kronor. Succé är bara förnamnet, vilket lyft!

-Jättekul att det i år har blivit ett sådant här lyft för de svenskuppfödda hästarna. Bonusen på 40% för två- tre- och fyraåringar är självklart en starkt bidragande orsak. Nu hoppas vi på att fler uppfödare betäcker sina ston nästa år, avslutar Christer Schildt.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ticksterbiljett
Ticksterbiljett

Du som har en aktiv roll i galoppsporten eller är medlem i ett galoppsällskap eller Jockeyklubben kan nu ladda ner eller beställa ett kostnadsfritt årskort. Årskortet ger innehavaren fri entré till samtliga tävlingsdagar under året. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2025 blev 19,84 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.

Att svenskuppfödda fullblod vinner lopp i England hör sannerligen inte till vanligheterna. Men på Wolverhamton i måndags kväll trillade polletten plötsligt ner. I sin sjunde start i livet spräckte fyraåriga Belle Amie segernollan i sin första start för tränaren David Simcock.

Belle Amie är uppfödd av Therese Staffanssons Gunntorp Stall & Avel i Östergötland och segrade i en löpning över 2 000 meter på allvädersbanan. Prestationen var värd drygt 3 000 engelska pund.

Bellardo-dottern är undan det franskfödda Soldier of Fortune-stoet Corpus Chorister. Hennes äldre halvsyskon Caius Chorister segrade fem gånger som treåring och som femåring mötte hon några av världens främsta hästar i Grupp 1-löpningar på bl a Ascot och Longchamp.

I höstas såldes Belle Amies yngre halvsyskon Al Ghouti på Bro Parks åringsauktion för 50 000 kronor till Stall Direkt. Moohaajim-dottern är i träning hos Patrick Wahl.