Stor sport inför tomma läktare på Ascot

17 juni 2020

Utan varken publik eller kungligheter och med samtliga utövare iklädda munskydd inleddes de brittiska öarnas största galoppmeeting, Royal Ascot.

För första gången sedan hon tillträdde för 68 år sedan fanns inte Drottning Elisabeth II på plats på Ascot för inledningen av den kungliga veckan. Det berodde förstås på att ingen publik släpptes in på banan som brukar locka upp till 70 000 åskådare per dag under sin årliga höjdpunkt.

Startskottet av Royal Ascot kom i anrika Queen Anne Stakes, uppkallat efter Drottning Anna som grundade banan 1711, och bjöd dramatik till målsnöret.

 

Höga prispengar och hög omsättning

Förhandsfavoriterna Circus Maximus och Terebellum gick loss från klungan 200 meter från mål och utkämpade en ursinnig tvekamp där målkameran gav segern till den förre.

- Jag kommer att bli ihågkommen som den förste Royal Ascot-vinnaren bakom stängda dörrar, men det gör mig ingenting. Jag tycker att banan har gjort ett fantastiskt jobb som kan hålla det här meetinget och tycker att vi ska vara extremt tacksamma för det. Annars hade vi inte haft mycket att se fram emot i denna dystra tid. Men det gör en enorm skillnad att det inte är 60 000 människor på läktarna, kommenterade tränaren Richard Hannon.

Dagens andra grupp 1-löpning King’s Stand Grand Stakes fick se en överlägsen och imponerande vinnare i fartfantomen Baatash som avverkade den dryga kilometern på 58,64 sekunder. Belöningen för vinnarna blev motsvarande två miljoner kronor vardera.

ATG erbjöd, och kommer under veckan att fortsätta erbjuda spel, i samarbete med UK Tote - vars ”World Pool” omsatte ungefär 25 miljoner kronor per lopp fördelat på Vinnare, Plats och Tvilling.

Robin Johansson, Kanal 75

Läs mer om Ascot på Galopptips.se där du även hittar länk till Dubbelt Upp om tävlingarna

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer

Doc Holliday och Mazikeen
Doc Holliday och Mazikeen

Den här veckan väntar en fantastisk weekend för alla galoppvänner. På lördag rids Dansk Derby tillsammans med ett flertal andra större löpningar på Klampenborg. Och på söndag möts våra bästa treåriga ston i klassikern Svenskt Oaks på Jägersro. I England arrangeras Glorious Goodwood. Fredrik Reuterskiöld har anmält toppsprintern Lamborghini BF till en Grupp 2-löpning. Läs mer

Young Riders 2026
Young Riders 2026

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys. Läs mer