Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Penny o Stargaze 5989.jpg

Penny (närmast kameran) och Stargaze på Jägersro Galopp.

Stargaze och Penny – oskiljaktiga som föl och på tävlingsbanan

24 september 2021 15:07

Bästisar redan som föl. Sedan dess har Stargaze och Penny följts åt genom livet – hela tiden sida vid sida. På söndag startar de båda för första gången i ett storlopp – Stig Holms Pokal. "Det ska bli jättespännande att följa", säger Ivan Sjöberg som känner de två unga stona väl eftersom de växte upp på Rävdansens Stuteri. "Och jag är helt säker på att hästar bli bekanta och känner igen varandra."

Men vi tar den unika storyn från början.

Uppfödare till de båda är Inge Knutson (IKC Racing), fölen föddes och växte upp på Rävdansens stuteri. Det blev tidigt bestämt att de inte skulle säljas på auktion, utan att båda skulle gå i träning till Francisco Castro på Jägersro. Så när de andra unghästarna förbereddes för auktionen fick Stargaze och Penny en egen hage där de lärde känna varandra utan och innan. I början av oktober förra året åkte de i samma transport ner till Castros stall i Skåne. Under vintern jobbade de tillsammans och när det var dags för kval så sprang de sida vid sida hela vägen.

Höjdpunkten kom sedan när de två kompisarna skulle starta för första gången.

Samma pappa, samma uppfödare, uppfödda i samma hage, samma tränare. Och inför debuten sa tränaren:

– Jag har svårt att skilja på mina två hästar, jag tycker att de ska ha en likvärdig chans.

Loppet gick. När mållinjen passerades var det tajt, riktigt tajt.

Christina Odenberg, frontfigur för ägarkretsen kring Stargaze, hoppades givetvis på sin häst. Två meter vid sidan stod Inge Knutson, ägare till Penny, och hoppades på sin.

Så kom speakern David Crona med resultatet:

– Död löpning mellan Stargaze och Penny.

Inte ens målkameran kunde skilja dem åt, kompisarna från hagarna på Rävdansen.

Och i vinnarcirkeln var lyckan total, istället för en etta och en tvåa fanns det två vinnare. Och hur är det nu talesättet lyder; ”Delad glädje är dubbel glädje”.

– Det är egentligen otroligt, sa Francisco Castro. Det måste vara ovanligt att en tränare har två hästar i samma lopp och att de löper dött lopp.

Hade de koll på varandra i loppet också?

– Nej, det tror jag inte, säger Francisco. Men det var i alla fall fantastiskt roligt.

Efter den debuten har både Stargaze och Penny startat två gånger till – givetvis i samma lopp – och båda gångerna nära varandra i mål.

Och på söndag startar de alltså för fjärde gången, fortfarande oskiljaktiga.

Hur det går?

Det vet vi strax efter 13 på söndag, men räkna med att de inte är speciellt långt från varandra i alla fall.

Penny och Stargaze TOP

Delad glädje är dubbel glädje! Stargaze och Penny med ägare, uppfödare, tränare och skötare i vinnarcirkeln på Jägersro Galopp.

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

Sto och föl i hage
Sto och föl i hage

För 2026 har Svensk Galopps styrelse beslutat att justera reglerna för utbetalning av uppfödarpremier. Läs mer