Foto: Stefan Olsson
Mendels Rock Hurricane TOP

Mendel's Rock har imponerat i de stora årgångsloppen och segrade i kraftprovet Hurricanelöpning på Jägersro i början av augusti.

Stall Kvislas treåring tar sig an den äldre eliten: ”Den här gången slår vi ur underläge”

12 september 2024 17:29

Roy Arne Kvisla har goda internationella kontakter. Han har jobbat i England, har varit med länge i branschen och hans framgångar har gett honom ett namn. Det är tack vare det kontaktnätet som stjärnan Mendel’s Rock kom till stallet och på söndag startar 3–åringen i Stockholm Cup International (Gr 3).

– Jag själv var inte delaktig när vi hittade honom, men jag är fantastiskt glad att han kom till oss. Det är en häst som aldrig har gjort mig besviken.

Stall Poulard (Ulf Byström samt Lena och Marie Sjöstrand) var på jakt efter en bra häst. Roy kontaktade en vän på Irland som pysslar med Breeze Up. Det var en gammal vän som Roy känt i 20 år och hade fullt förtroende för. Kompisen vände sig till Keeneland, men hittade inte något passande på auktionen. Istället letade han upp en talang som han köpte privat. Det blev Mendel’s Rock. Han kom till Roy i juli förra året, en stor och rejäl häst.

– Trots sin storlek är han en väldigt sund häst, säger Roy och det hörs genom telefonen hur kan lite skrockfullt knackar i en träskiva.

Foto: Elina Björklund
mendelsrockvc

Mendel's Rock och Per-Anders Gråberg tillsammans med Ulf Byström, Lena och Marie Sjöstrand i Stall Poulard, samt Roy Arne och Jacob Kvisla, i Bro Parks vinnarcirkeln tidigare i år.

Sex starter och 1,3 miljoner kronor på kontot

Mendel’s Rock tränade tillsammans med stallets jämnåriga hästar, och när det var dags för debut i november som 2-åring var förväntningarna stora.

– Vi var väl rätt säkra på att han skulle vinna.

Och visst blev det så, dryga sex längder ner till tvåan och en perfekt start på karriären. Sen vinteruppehåll och en 3-årssäsong som så här långt har inneburit starter mot de allra bästa i de allra största loppen.

– Det är en fantastisk häst på det sättet att han går på olika underlag och olika distanser.

  • Trea i Voterlöpning.
  • Tvåa i Svenskt Derby och bara slagen med ett kort huvud.
  • Vinst i Hurricanelöpning.
  • Trea i Norskt Derby.

Karriärens sex starter har gett tre segrar, 1,3 miljoner på kontot och aldrig sämre än trea.

Test inför vidare matchning

På söndag ställs han inför karriärens svettigaste uppgift. Sen enda treåring tar han sig an eliten i Stockholm Cup International (Gr 3).

– Den här gången slår vi ur underläge, men samtidigt så har jag en häst som utvecklas hela tiden. Vi ser det också som ett test inför kommande matchning.

Med Per–Anders Gråberg skadad har Roy också fått se sig om efter en ny ryttare. Ingen ur den skandinaviska eliten hörde av sig inför ”Cupen”, så Roy blickade ut mot kontinenten.

– Jag ringde Kevin Stott och han beklagade att han inte kunde rida för han var avstängd. Men han tipsade om Jack Mitchell, en kompis som han verkligen rekommenderade.

Och Jack Mitchell, faktiskt född i Epsom – alldeles intill den klassiska Derbybanan, tackade ja. Nu kommer han till Bro på söndag och rider Mendel’s Rock, dessutom Twirling Ghost i Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) samt Ylva Brandt’s Bay Princess (stall Poulard äger) i Appel Au Maitre Svealandlöpning.

För Mendel’s Rock blir det storloppsdebut på hemmaplan, på ett underlag han känner väl.

– Det har regnat som tusan, men nu ska det vara uppehåll till söndag så det borde torka upp bra och banan bli fin.

Och om allt går bra på söndag väntar en uppgift till för Mendel’s Rock den här säsongen. SFK’s Jubileumslöpning på Jägersro den sjätte oktober.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill årets häst
Espen Hill årets häst

Stämningen var varm och glädjefylld när Svensk Galopp arrangerade årets stora Galoppgala i Malmö på lördagen. Årets hästar och fjolårets champions hyllades i ett flertal olika kategorier. Festens klarast lysande stjärna var tveklöst Espen Hill. För andra gången på tre år tog Madeleine Smiths stora stallstjärna hem galans tyngsta titel; Årets Häst. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com