Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Sportbloggen: Sparpaket på 15 miljoner kronor

20 december 2019

Den ekonomiska situationen för Svensk Galopp är mycket ansträngd. Ett krav på besparingar gör att prissummebudgeten för 2020 års tävlingssäsong blir ungefär 15 miljoner kronor lägre än under 2019. I sportbloggen skriver Svensk Galopps sportchef Dennis Madsen om sparpaketet.

Svensk Galopp kommer under 2020 att behöva göra en markant besparing gällande prispengarna. På gårdagens styrelsemöte beslutades det att 15 miljoner kronor netto ska sparas jämfört med 2019.

Exakt hur mycket prispengar som delas ut under ett år går inte att säga på förhand, då det bland annat beror på antalet anmälningar i insatslöpningar och hur mycket pengar som går till hästägarepremier. Det senaste året har beloppen för hästägarpremier stigit markant och uppgick till 7,9 miljoner kronor i 2019. År 2017 var hästägarpremierna 5,6 miljoner kronor. Ökningen är en kombination av att svenskuppfödda hästar har haft bättre resultat samt att prispengarna har stigit en aning.

För att genomföra besparingen kommer vi att ta bort ett antal lopp från tävlingsprogrammet och sänka prissummorna i de kvarvarande loppen med 17%. Ett färre antal lopp innebär att vi kommer ta bort tre tävlingsdagar från det publicerade tävlingsschemat för 2020. Vi kommer i början av januari att återkomma med vilka tävlingsdagar som det gäller.

Nya prissummenivåer i ordinarie löpningar

I alla ordinarie löpningar kommer vi sänka prissummorna med 17% jämfört med 2019 års nivå. Det här påverkar alla lopp: tvåårslopp, treårslopp och samtliga handicapklasser.

Sunday Special som introducerades 2019 kommer att omvandlas till lopp med vanliga pengar för klassen.

De nya prissummenivåerna gäller förstås också löpningarna under januari och februari månad.

Besparing i storloppen

Även i storloppen kommer vi att göra en besparing på 17% jämfört med 2019. I vissa lopp kommer prissumman vara oförändrad och i andra kommer den att sänkas mer än 17%. Vissa lopp kommer att upphävas helt. Vi återkommer med vilka lopp det gäller. Totalt sett är målet att besparingen ska utgöra 17%.

Sparpaket berör inte storlopp som redan är anmälda - det vill säga 2020 års Derbyserie, Breedersserie och de tre klassiska löpningarna 1000 Guineas, 2000 Guineas och Svenskt St. Leger.

Prissummorna i Derbyserien, Breedersserien och de klassiska löpningarna kommer också att ses över inför 2021. Propositionerna till dessa löpningar publiceras i slutet av januari eller början på februari 2020.

Hästägarpremier och anmälningsavgifter andra ändringar

Som en del i sparpaketet kommer vi också att höja anmälningsavgiften till 0,8% av prissumman och startanmälningsavgiften till 0,8% av prissumman. Det gäller alla lopp som inte är insatslopp.

Därutöver inför vi ett tak på hästägarpremien på maximalt 75 000 kronor per lopp. Det gäller även klassiska lopp där taket tidigare var 150 000 kronor.

Mer detaljerad information kommer under januari månad.
Jag önskar alla en framgångsrik vintersäsong!

Dennis Madsen 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

26 februari 2026 | Notis Påminnelse till alla ryttare!

Glöm ej att skicka in en ny Hälsodeklaration inför säsongen 2026.

Här hittar du blanketten Hälsodeklaration sänd per post eller mail.

Svensk Galopp
Önsta Allé 1
197 93 BRO
info@svenskgalopp.se

Om ett föl som ännu inte fått sitt hästpass behöver behandlas med medicin som inte får användas till livsmedelsproducerande djur eller som finns på ”6-månaderslistan” ska veterinären använda någon av blanketterna D310 eller D 311.

Blankett D310 ska användas av veterinären då man behöver genomföra en särskild identifiering av föl vid medicinsk indikation och ordinarie signalementsbeskrivningsblankett inte finns tillgänglig. Information om hur blanketten ska fyllas i finns på blankettens baksida. Blankett D310

Blankett D311 ska användas om veterinären vid behandlingstillfället har tillgång till den ordinarie signalementsbeskrivningsblanketten. Information om hur blanketten ska fyllas i finns på blankettens baksida. Blankett D311

I normalfallet är det inte tillåtet att behandla hästar utan hästpass med läkemedel som inte får användas till livsmedelsproducerande djur eller som finns på ”6-månaderslistan”. För föl som ännu inte hunnit få sitt hästpass finns dock möjligheten att behandla ändå, förutsatt att veterinären i samband med behandlingen märker med chip och fyller i en chipmärkningsrapport samt signalementsbeskrivningsblankett. Detta regleras i artikel 42 i Förordning (EU) 2021/963.

Observera att denna möjlighet enbart gäller föl. Äldre hästar som inte har hästpass eller där det inte finns tillgängligt omfattas inte av möjligheten till särskild identifiering vid medicinsk indikation.


Vid frågor om särskild identifiering av föl vid medicinsk indikation eller hur man använder blanketterna D310 och D311 kontakta djurvalfard@jordbruksverket.se