Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Spännande hinderstarter utomlands

5 maj 2015

Imorgon startar Dennis Persson sin Silk Drum i Tyskland. Samma dag har Christopher Roberts två hinderritter i Frankrike.

Silk_Drum square
Silk Drum

Hvitas Stjernas Silk Drum, i träning hos Dennis Persson, är startanmäld till Grosses Vetter-Badenia-Jagdrennen (L) på Mannheim i Tyskland imorgon fredag. Det är en steeplechase som rides över  4200 meter. Det blir Niklas Lovén som sköter tyglarna på Silk Drum och allt rapporteras väl med hästen.

Dennis Persson hade ju en härlig onsdagslunch då han vann de bägge hinderloppen med Calvados och Rockinger så stallformen sitter.

 

Frankrike för Roberts

Christopher-Roberts square

Christopher Roberts har skaffat sig två agenter ute i Europa, en i Italien och en i Frankrike. Imorgon har han fått två ritter på Wissembourgbanan i Frankrike.

-Jag rider Arleona som debuterar över häckarna i ett lopp över 3400 meter och hästen Moneymix som går ut i en steeplechase över 3900 meter. Moneymix har vunnit över hinder i år och jag hoppas att han kan göra en bra insats. Jag skulle även ha haft en tredje ritt men tyvärr startanmäldes aldrig den hästen, säger Christopher Roberts.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer