Foto: Jon Franklin
Jägersro Galopps entre.JPG

Skånska Travsällskapet och Svensk Galopp återupptar diskussionen om gemensam anläggning på nya Jägersro

10 oktober 2024 17:00

Skånska Travsällskapet planerar sedan en tid att uppföra en ny anläggning i Jägersro, anpassad för hästsport, spel och företagsevents och projektet närmar sig nu ett första spadtag.

Svensk Galopp har fram till nu enbart arbetat med en plan för en egen galoppbana i Bara.

Vid Svensk Galopps senaste årsstämma fick styrelsen i uppdrag att ta fram en alternativ plan till den planerade galoppbanan Bara Hippodrom.

– Vi befinner oss i ett läge med Svensk Galopp i allmänhet och Bara Hippodrom i synnerhet där styrelsen för Svensk Galopp finner det nödvändigt att utröna andra möjligheter. Därav den återupptagna konstruktiva diskussionen med Jägersro där båda parter är väl medvetna om de utmaningar, men även de möjligheter som föreligger, säger Bengt-Ove Hedborg, vice styrelseordförande Svensk Galopp.

Detaljer i en möjlig väg till en gemensam anläggning skall nu diskuteras och behöver föreläggas för respektive styrelser och parternas medlemmar innan beslut kan tas.

– Vi tror att med rätt förutsättningar kan vi bygga norra Europas mest spännande hästcenter för alla som gillar hästsport och event. Dialogen är nu öppen - även om det är i elfte timmen - och kan leda fram till ett förslag till gemensam plan, men det är upp till medlemmarna att fatta beslut om framtiden, säger Björn Bergman, styrelseordförande i Skånska Travsällskapet.

Mer om planerna för Jägersros nya anläggning: detnyajagersro.se

Kontakt:

Bengt-Ove Hedborg, tel. 0705-922258, mail: bengt-ove.hedborg@svenskgalopp.se

Björn Bergman, tel. 0702-238624, mail: bergmanbjornb@gmail.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

atg-talang
atg-talang

Nu är det klart vilka som fått plats i den femte upplagan av ATG Talang – trav och galopp. 2026 års deltagare består av fem travtränare och galoppjockeyn Alina Öhgren. Läs mer

Staffan Lidbeck 19.24.32
Staffan Lidbeck 19.24.32

Staffan Lidbeck har haft hästar intill sig i stort sett hela livet. Framgångar har han haft inom fälttävlan, men också i sin profession som veterinär. En av hans absolut största hobbies är galoppsporten – och inte minst uppfödning. För honom är det en gåta att det inte föds fler galopphästar varje år – och hoppas på ett trendbrott framöver. Läs mer

Stall MOF200705-04445.jpeg
Stall MOF200705-04445.jpeg

Karenstids- och förbudslistan är uppdaterad och den nya listan gäller från och med 1 januari 2026. Ändringarna från föregående lista är små. Läs mer