Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ska obesegrade Golden Sea ta tredje raka?

12 december 2014

På söndag tävlas det på Täby. Fem lopp ska ridas och en häst som ska tävla är Stall Klöver – Easys fina Golden Sea som jagar tredje raka segern.

golden sea
Golden Sea och Jacob Johansen vinner på Täby. På söndag är det återigen Jacob somsköter tyglarna på Golden Sea.

 

Treåriga Golden Sea (Philomatheia) inledde sin karriär på allra bästa vis den 22 oktober i år då han under Aase Marie Brown cantrade hem en treårslöpning med åtta längder tillgodo på tvåan Zamway. En månad senare var det dags igen då Golden Snake med Jacob Johansen i sadeln spurtade fint till seger i en handicap över 1600 meter.

Nu är det alltså dags för start igen och den här gången får Golden Snake bekänna färg för han ställs mot riktigt rutinerade hästar. Eller vad sägs om bland andra Jimmy Mack, Govinda och River Of Dreams?

Tommy Gustafsson tränar Golden Sea, som är uppfödd av Pernilla Nilsson.

-Golden Sea är en fin häst som har gjort det riktigt bra i sina två första starter. Men det är riktigt tufft motstånd den här gången och jag har svårt att se att han ska kunna ge till exempel Jimmy Mack en match, säger Tommy Gustafsson.
 

Vi får se om han har rätt eller om Golden Sea överraskar sin tränare med seger på söndag.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer