Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ska Jacob ta årets första seger på söndag?

30 januari 2015

Jacob Johansen är en av Skandinaviens mest framgångsrika jockeys. På söndag rider Jacob i alla de åtta proffsloppen som rids på Täbys lunchgalopp och han har flera goda segerchanser.

Jacob

Jacob Johansen är en av våra mest stabila jockeys i Skandinavien. Han är en rutinerad storloppsjockey som dessutom har slutat högt upp i championligan i Sverige under många år. Jacob var championjockey både i Sverige och i Skandinavien 2011.

golden sea
Golden Sea vinner på Täby med Jacob Johansen i sadeln. Ska ekipaget få rida in i vinnarcirkeln på söndag?

 

Jacob har åtta ritter på söndag och han är segertippad med två av dessa; Golden Sea i lopp 2 och Pamiro i lopp 9. Båda hästarna tränas av Tommy Gustafsson som gärna använder Jacob på stallets hästar. Han vann bland annat flera storlopp åt Tommy i fjol med Angel Light, Mumm Mumm De Mumm och Zen Zanzai Zaid. Jacob sitter även upp på Earth Hour från Tommy s stall i lopp 1 som borde ha en bra chans att vara med och slåss om en tätplacering.

I övrigt rider Jacob två hästar med färsk segerform. Det är tvååriga Purpurheart åt tränare Henrik Engblomi lopp 5 och Born My Way i lopp 3 som tränas av Micke Tjernström. Jacobs övriga tre uppsittningar; Echippus, Glad Bear och Little Warrior, ses i förhandstipsen som rena outsiders men alla tre är kapabla att skrälla om allt klaffar.

 

born my way
Born My Way vann senast med Jacob i sadeln. Ska det bli andra raka på söndag?

 

Missa inte att följa Täbys lunchgalopp på söndag. Det gör du allra bäst på plats på banan men om du inte har möjlighet att vara där så sänds loppen på ATG-live. Du kan spela både V3, V4 och V5 samt två triolopp.

>All info om tävlingarna hittar du under Sport & Spel i den översta rutan
>Läs programmet inför tävlingarna här

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer