Foto: Cedric Lane
Meydan SILENT NIGHT (SWE) 18 Feb 2021-3676.JPG

Silent Night och Elione Chaves (gul dress utan ränder) slutade femma i Balanchine (G2) på Meydan

Silent Night femma i Balanchine (G2) i Dubai

18 februari 2021 18:55

Under torsdagskvällen startade två svenska hästar på Meydan i Dubai. Stall Dömle – Easys Silent Night gjorde en tapper insats som femma i grupp 2-loppet Balanchine och Khatun slutade sexa i UAE Oaks.

Silent Night, som tränas av Patrick Wahl, var snabb ur startboxarna för Elione Chaves. Hon låg inledningsvis på relativt hårt men Chaves lyckades hitta en rygg och stoet lugnade ner sig. Hon fick en fin smygresa invändigt men hamnade i lite trafikproblem runt svängen då hon var helt instängd. Efter att Silent Night styrts ut i början av upploppet fick hon fritt och kom med sin speed. Det blev till slut en godkänd femteplats, endast fyra längder efter vinnaren för det svenskuppfödda stoet som är uppfödd av Rävdansens Stuteri. Loppet vanns av Charlie Appleby-tränade Summer Romance (James Doyle).

Dina Danekilde sadlade ut Khatun i UAE Oaks. Khatun (Chaves) gjorde inte alls samma prestation som i UAE 1000 Guineas då hon slutade fyra. Nu kunde hon inte hänga med den ledande kvartetten när ”tåget gick” och hon slutade sexa, slagen med huvud till femteplatsen men det var drygt 22 längder upp till vinnaren Mnasek som reds av Patrick Dobbs och tränas av Doug Watson.

Mer information och intervjuer hittar du på galopptips.se

Resultat finns på emiratesracing.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer

sm-vinnare
sm-vinnare

Precis som förra onsdagen är Jägersro värd för lunchgaloppen. Övrevoll tävlar torsdag kväll och Bro Park arrangerar V64-tävlingar på söndag. Den gångna helgen var det “Autumn Turf Finale” med sevärda SM-löpningar och på brittiska Ascot hyllades en ovanligt ung jockeychampion. Läs mer