Säsongsavslutningen på Bro Park flyttas till lördag

13 december 2023 16:06

Efter ett par kalla dygn väntas temperaturen slå över till plusgrader under helgen. För att vi i möjligaste mån ska kunna genomföra finaldagen på Bro Park har vi beslutat att flytta tävlingarna till lördag med första start klockan 11.25.

Det väntas ett ostadigt vinterväder med stora temperaturväxlingar de närmaste dagarna. Flera kalla dygn ska följas av en helg med temperaturer upp till sex plusgrader.

Under de senaste veckorna har mycket nederbörd i form av främst snö harvats ner i tävlingsbanan på Bro Park. Ett rejält omslag till mildväder kommer att resultera i en blöt, ojämn och otjänlig tävlingsbana. Det är alltså stor risk att det inte kommer att gå att arrangera galopptävlingar på söndag.

Av den anledningen har vi efter noga övervägande tagit beslutet att rida finaldagen redan på lördagen. Även då väntas temperaturer över nollstrecket, men förutsättningarna bedöms ändå vara gynnsammare jämfört med söndagen.

Programmet är oförändrat med exakt samma loppordning. Undantagen är att det inte blir något V64-spel och att tävlingarna inte sänds TV12. Kvalloppet rids 10.55 och lopp 1 startar 11.25. Tävlingsdagen sänds i ATG Live och beräknas vara avslutad vid 14.30.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grey Tycoon
Grey Tycoon

Den stora handicapen Göteborgs Stora Pris brukar ofta bjuda på jämna upploppsstrider. Men i årets upplaga var det inget snack om vilken häst som var bäst. För när Carlos Lopez fyrade av spurtkrutet ombord på Grey Tycoon var Niels Petersens adept plötsligt ensam på målfotot. Läs mer

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

intsaab-top
intsaab-top

Under helgen den 7–9 augusti kommer publikplatsen på Bro Park att fyllas med bilar och utställare. International Saab Club Meeting lockar motorentusiaster från när och fjärran. Arrangören räknar med stor publiktillströmning. Läs mer