Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
DSC_7456-X2 Monsieur Vic i vinnarcirken efter HM Drottningens Pris 2023 redigerad

Glada miner i vinnarcirkeln efter segern i Hennes Majestät Drottningens Pris på Stockholm Cup-dagen 2023.

Så övervintrar Monsieur Vic

4 mars 2024 18:57

Publikfavoriten Monsieur Vic har blivit utsedd till "Årets hinderhäst" för andra året i följd. Den hyperspeediga skimmeln hade lite otur när han fick strykas i 2023 års mest prestigefulla lopp, där han skulle försvara sin titel, men för övrigt gick året som på räls. Förhoppningsvis missas inga huvuduppgifter i år – publiken behöver honom och hans spänningsskapande sätt att genomföra loppen.

Sigyn "Sissi" Dysell och Stephanie Demmler älskar sin "hinderklippare", som för övrigt också är riktigt snabb även utan några hinder att hoppa över. Glädjen över priset som "Årets hinderhäst" går inte att ta miste på.

– Det är fantastiskt. Jag är jätteglad. Jag tycker nog att han var värd det, men det var nog hårfint mot duktiga Mutadaffeq, berättar Sigyn.

Monsieur Vic behöver dock inte be om ursäkt – hans prestationer över häckarna har i samtliga starter varit något alldeles extra. Föregående säsongs höjdpunkt i mångas ögon var när han och Kevin Parkin spurtade ner den engelska gästen Throne Hall i Hennes Majestät Drottningens Pris på "Cup-dagen".

Älskar sina skogsturer

Att träna en hinderhäst skiljer sig en hel del mot att träna slätloppshästar.

– De behöver en ordentlig grundträning och inte några snabbjobb – de måste kunna lära sig "disponera sig" för att kunna gå långa distanser. Jag går aldrig något snabbjobb med mina hinderhästar – ibland kan han få speeda lite på Angarn, men aldrig mer än ett par hundra meter. Vi rider våra hästar långa turer, minst fyra dagar i veckan. De är vältränade. Ibland åker vi till ridhus och där hoppar vi lite färgade bommar i ridhuset, men inte högt. Han hoppar allting glatt, säger hon.

Det ser dock inte så ljust ut för möjligheterna att träna på det gamla galoppfästet Angarn.

– Vi har ju tränat mycket på Angarn, men det kommer inte att gå. Man har börjat bygga ett ridhus "mitt i" och det kör lastbilar där hela tiden. Angarn var så perfekt – man kunde gå så där lagom långt och lagom fort.

Det har alltså inte varit några strålande "övervintrar"-förutsättningar under försäsongen.

– Man kan lugnt säga att det har varit svåra träningsförhållanden, men långa turer i skogen tar vi i alla lägen. Vi får åka till Bro Park lite oftare – det finns inget annat. På "Bro" tar de i så in i bomben när de kommer ur sista sväng in på upploppet – jag tycker det är svårt att träna där.

Delägaren Stephanie Demmler, som för övrigt har tre segrar som amatörryttarinna, är betydelsefull i Monsieur Vics liv.

– Hon hjälper till att träningsrida. Hon rider och jag talar om hur fort hon ska rida när jag sitter på någon av sällskapshästarna Battleoftrafalgar eller Xit. Det är svårt att bedöma tempot på en häst som inte gör mycket mer än han behöver, skrattar Sigyn.

2024 års första huvudmål

Det är ännu så länge inte fastslaget när Monsieur Vic ska starta upp säsongen.

– Det är osäkert när säsongsdebuten sker, men Champion Hurdle är första huvudloppet – sedan får man gå i de loppen som finns för honom.

Champion Hurdle är ett oerhört prestigefyllt lopp, ja, troligtvis det lopp som alla häcktränare vill vinna mest av allt. Detta lopp vann Christopher Roberts och Monsiuer Vic 2022 efter en strålande insats. Han tillhörde favoritskaran inför förra säsongens upplaga, men han hade lite känningar efter årsdebuten och fick strykas.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Galoppgalan 240217 170-X2

Katinka Berg (längst t.v), Svensk Galopp, hade äran att dela ut priset "Årets hinderhäst". Sigyn Dysell (mitten) och Stephanie Demmler, teamet som står bakom hinderklipparen Monsieur Vic, fick återigen vara glada på Galoppgalans scen.

– Jag fick stryka honom i Champion Hurdle för han slog i lite i debuten förra året – han verkade känna av det lite och då vågar man inte. Det var ingen fara, men man måste ta det säkra före det osäkra. Det var lite grymt, säger hon om förra årets stora missräkning.

Man chansar naturligtvis inte med hästar, men det var ändå väldigt tråkigt – det var ändå säsongens huvudmål. 2024 får bli revanschens år.

En riktig stjärna

Den karismatiske skimmeln är inte så enkel att "umgås med" innan loppen – det finns en del nerver. Nu har Sigyn varit galopptränare sedan 1969 så rutin och kunskap råder det ingen brist på. Teamet vet hur han vill ha det för att det ska fungera.

När väl loppet startar så släpper nervositeten. Han inleder alltid sina lopp genom att ta en anonym position och beter sig precis som i träning – här görs inget i onödan och inte en enda onödig kalori förbrukas. Som spelare och publik kan man bli fundersam, men när ryttaren säger till honom att det är dags – då blir det åka av – det ser nästan ut som om många av motståndarna står stilla. Han har en otrolig speed!

– Han är en väldigt mysig och cool häst. Han är också cool att rida, men han har tävlingsnerver. Det är det som driver honom – han har ju vinnarskalle, betonar Sigyn.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Kevin Parkin och Monsieur Vic vinner Lindarängens Memorial 2023

Kevin Parkin och Monsieur Vic har lanserat den patenterade slutspeeden och har kopplat livtag på motståndarna i Lindarängen Memorial 2023. Segermarginalen skrevs till hela 8,5 längder.,,med gott om krafter kvar!

Hon beklagar att hindersporten är en ganska liten sport – hon är övertygad om att deras ögonsten skulle kunna göra stor nytta för galoppen som reklampelare.

- Han är en sådan stjärna "i sitt gem" att han skulle kunna bli en favorithäst som gör reklam för sporten, avslutar Sigyn Dysell.

Det går inte annat än att hålla med om den saken.

Fakta - Monsieur Vic

Född: 2017 i Frankrike

Karriär: 38 starter, 12 segrar, 7 andraplatser och 4 tredjeplatser (varav 9 segrar på 10 starter över häck (borträknat hinderslätlopp, s. k. "bumper race", vilket är ett slätlopp under hinderreglementet och i huvudsak ämnat för hinderhästar)

Intjänat: 773 883 kronor

Ägare: Sigyn Dysell och Stephanie Demmler

Tränare: Sigyn Dysell, Åkersberga

Handicaptal (aktuell/högsta): 82/82 (avser slätlopp. Hinderlopp genererar inget handicaptal i Skandinavien)

Mer om Monsieur Vic i Galoppappen

Fakta - Monsieur Vic

Född: 2017 i Frankrike

Karriär: 38 starter, 12 segrar, 7 andraplatser och 4 tredjeplatser (varav 9 segrar på 10 starter över häck (borträknat hinderslätlopp, s. k. "bumper race", vilket är ett slätlopp under hinderreglementet och i huvudsak ämnat för hinderhästar)

Intjänat: 773 883 kronor

Ägare: Sigyn Dysell och Stephanie Demmler

Tränare: Sigyn Dysell, Åkersberga

Handicaptal (aktuell/högsta): 82/82 (avser slätlopp. Hinderlopp genererar inget handicaptal i Skandinavien)

Mer om Monsieur Vic i Galoppappen

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com