Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Revansch för hemmahäst i Japan Cup

4 juli 2013

Med 40 miljoner svenska kronor i samlad prissumma är Japan Cup (Gr 1) världens tredje högst doterade galopplöpning. Efter att ha blivit nedflyttad till en andraplats i samma lopp ifjol fick den populära hemmahästen Buena Vista en härlig revansch i Japans största lopp.

Jockeyn Yasunari Iwata gav det femåriga stoet en riktigt spåsnål resa en bit ner i klungan samtidigt som amerikanske Mission Approved (J Espinoza) stod för farthållningen fram till utgången av slutsvängen. Först i början på upploppet lämnade Buena Vista sin position närmast railen och när en liten lucka väl uppenbarade sig mellan hästar hittade hon en extra växel som till slut utmynnade i en knapp seger före Tosen Jordan (C Williams).

Special Week-dottern Buena Vista tränas av Hiroyoshi Matsuda och tog här sin sjunde seger i 18 starten. Förstapriset på 20 miljoner kronor betyder att hennes vinstkonto nu överstiger svindlande 100 miljoner kronor.

Årets upplaga av Japan Cup blev en stor succé för hemmahästarna som lade beslag på de fem första placeringarna. Tyska stoet Danedream, som skrällde i Prix de l’Arc de Triomphe för nästan två månader sedan, avslutade bra för Andrasch Starke, men den här gången räckte det bara till en sjätteplats, ca 3,5 längder bakom vinnaren. Årets Dubai World Cup-vinnare Victoire Pisa (M Demuro) kom i mål som 13 häst.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grey Tycoon
Grey Tycoon

Den stora handicapen Göteborgs Stora Pris brukar ofta bjuda på jämna upploppsstrider. Men i årets upplaga var det inget snack om vilken häst som var bäst. För när Carlos Lopez fyrade av spurtkrutet ombord på Grey Tycoon var Niels Petersens adept plötsligt ensam på målfotot. Läs mer

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer