Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Reliable Man skadad efter Grupp 1-seger i Australien

4 juli 2013

Segerglädjen förbyttes tyvärr till förtvivlan för kretsen bakom Reliable Man i Australien i lördags.

Den delvis svenskägde hingsten med storsatsande Sven Hanson i spetsen bärgade en lekande lätt seger i Grupp 1-löpningen Queen Elisabeth Stakes på Randwick-banan i Sydney. Men strax efter målgång konstaterades att allt inte stod rätt till med den femårige skimmelhingsten.

Reliable Man fördes med hästambulans till en närliggande veterinärklinik där det konstaterades att han fått en senskada på ett framben. Därmed har Reliable Man sannolikt gjort sin sista start.

Dalakhani-sonen var närmast en klass för sig i den 2 000 meter långa uppgörelsen med 500 000 australiensiska dollar i prispotten. Under Hugh Bowman drog Reliable Man undan till en komfortabel 2,5-längdersviktoria före favoriten It’s a Dundeel (M Rodd).

- Jag insåg inte vad som hade hänt förrän vi passerat mållinjen, sade segerjockeyn.

Starten i Queen Elisabeth Stakes (Gr 1) var Reliable Mans andra sedan han flyttats från tränare Alain De Royer-Dupre i Frankrike till Chris Wallers stall i Australien.

Reliable Man är mest känd för skrällsegern i det franska Derbyt 2011. Totalt har han sprungit in en bit över 10 miljoner kronor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer