Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Rein Kuningas 70 år

29 augusti 2015

Senaste veckan har många jubilarer hyllats på Svensk Galopps hemsida. En som står på tur och definitivt förtjänar en egen spalt är Rein Kuningas som på söndag fyller 70 år.

irish lad rein kuningas josephine kelly
Rein Kuningas och Josephine Kelly efter seger på Strömholm med Irish Lad

 

Skulle vi bland galoppaktiva ordna en omröstning om ”vänligaste-hjälpsammaste-mest arbetande i det tysta” person inom galoppsporten skulle nog inte många ens funderat att gå upp som motståndare! Ring Rein, fråga Rein, Rein ställer upp, känns det igen.

I alla sammanhang har Rein Kuningas funnits eller är med, Blommeröd, hindersport, Racing on the Beach, Plastic Wonder på turné, valberedningar, styrelser osv. Hans kanske viktigaste roll har varit som mångårig ordförande i Amatörtränareföreningen, en förening som han ofta nästan blivit ett med. Galoppmänniskor har inte alltid sinne för diplomati, att tänka först och tala därefter eller att inte bara tänka på sig själv. Med Rein som ”motpart” har det alltid funnits lösningar, ta och ge med en god stämning och vänskap med alla i sporten som utgångspunkt.

Rein har både hunnit med att rida löpningar och träna hästar. Sista ritten tror vi var på Herbert hösten 1994, drygt 50 år! Tränarkarriären är imponerande. 99 segrar i Sverige (sedan 1980) och 5,3 miljoner insprunget. Irish Lad, Diamanten, Shejken, Castlerea Lad och Irish Mist för att nämna några profilhästar. Reins hästar har alltid varit hållbara och startat långt upp i åren. Vi tror detsamma gäller för tränaren, många aktiva år återstår.

Ett varmt grattis på högtidsdagen från alla galoppvänner!
 

Bo Gillborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer