Regeringen föreslår ökad spelskatt

22 september 2023 13:48

I sin budgetproposition för 2024 föreslår regeringen att svenska spelskatten ska ökas från nuvarande 18 till 22 procent. Om förslaget antas av riksdagen kommer den skatt som ATG årligen betalar att öka med flera hundra miljoner kronor. Intäkterna för hästnäringen kommer i sin tur att minska signifikant.

Skattesatsen på 18 procent har gällt sedan den svenska spelmarknaden omreglerades 2019. Regeringen motiverar den föreslagna höjningen med att spelmarknaden har stabiliserats under senare år och att den så kallade kanaliseringen, d v s spel via licensierade aktörer, ökat markant.

Att intäkterna för såväl Svensk Travsport som Svensk Galopp kommer att minska om förslaget realiseras är obestridligt. Det finns även en betydande risk att kanaliseringen åter minskar och att fler spelare söker sig till oreglerade spelmarknader.

Fler nyheter, artiklar och annonser

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer

För att ta ut proffstränarlicens inom galoppsporten krävs ett godkänt resultat på Svensk Travsports Tränarkurs.

Proffstränarkursen genomförs av Hästsportens folkhögskola i samverkan med Riksanläggningen Wången och Svensk Travsport.

Mer information och anmälningslänk hittar du här A-tränarkurs

Ansökan för intresseanmälan stänger den 1 oktober 2026

DSC_3985
21 Nexis Camento 01
21 Nexis Camento 01

Hösten är här och det blev två ponnylopp som avreds på Jägersro denna dag, kategori B och kategori A. Läs mer