Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Prispengar till samtliga startande

30 november 2017

Från och med 1 januari kommer samtliga hästar i alla svenska lopp få prispengar, och det gäller även hästar som är oplacerade och diskvalificerade.

Fler nyheter, artiklar och annonser

12 juni 2026 | Notis Rekrytering av ny vd

Styrelsen i Svensk Galopp arbetar tillsammans med ett rekryteringsföretag för att hitta en ny vd för Svensk Galopp.

Vi hyser gott hopp om att kunna meddela tillsättningen under sommaren. Fram tills att en ny vd är på plats träder anläggningschef Pierre Sjödell in som tillförordnad vd. Tjänsten har tillsatts efter sedvanlig MBL-förhandling.

styrelsen dreamstime_l_103695803.jpg
styrelsen dreamstime_l_103695803.jpg

Svensk Galopp IF avhöll årsstämma på Hotell Birger Jarl fredag den 5 juni med ett 50-tal personer närvarande på plats och ytterligare ett antal åhörare på digital distans. Förutom de 35 fullmäktigeledamöterna deltog även delar av den avgående styrelsen samt representanter för valberedning och ekonomifunktioner. Läs mer

På extrainsatt möte den 27 maj 2026 behandlade Svensk Galopps styrelse bl a frågan om eventuell förlängning av outsourcingavtalet med SFK.

Styrelsen i Svensk Galopp har fått information om hur Baraprojektet fortskrider och att det nu framkommit att det föreligger förseningar i processen rörande detaljplanen.

Under styrelsemötet framkom att majoriteten av styrelsen inte anser sig ha mandat från fullmäktige att förlänga avtalet ytterligare.

Styrelsen anser att det ska utformas ett nytt avtal, tillsammans med SFK, som kan läggas fram för fullmäktige.