Foto: Stefan Uppström
pretty king top 2034 2

Pretty King och Niklas Lovén lämnade konkurrenterna långt bakom sig i Svenskt Grand National.

Pretty King och Monsieur Vic glänste på Strömsholm

15 juni 2024 18:36

Under lördagen samlades cirka 3500 åskådare på Österängen i Strömsholm för den 53:e upplagan av EMC Svenskt Grand National. Den tjeckiske gästen Pretty King tog en överlägsen seger i Svenskt Grand National och Monsieur Vic befäste sin position som landets främsta häckhäst med seger i Svenskt Champion Hurdle.

Pretty King, en femårig valack från Grzegorz Wroblewskis stall i Tjeckien, dominerade banan i sin debut i Svenskt Grand National. I sadeln satt Niklas Lovén, en veteran inom svensk hindersport.

Niklas Lovén, som fyller 55 senare i år, red sitt första Grand National 1991 och har nu tagit fyra segrar i loppet.

- Det har tagit sin tid att få ihop fyra segrar men nu börjat det arta sig. Det är inte lätt att vinna här! sade Niklas.

Svenskt Grand National är inte bara Sveriges största steeplechaselöpning, utan även den mest krävande.

- Pretty King är bara fem år. Jag ville inte rida till front och fick kämpa en del med honom över det första varvet. Men han hade absolut kunnat gå i ett hårdare tempo och det fanns helt klart krafter sparade. När konkurrenterna började få problem tog vi över ledningen och sedan fick Pretty King hoppa de sista fyra sprången helt ensam, sade Niklas Lovén.

Grzegorz Wroblewski, som började sin tränarkarriär i Sverige, firade sin tredje seger i Svenskt Grand National.

- Pretty King har en ljus framtid. Han hade visserligen lite otur i de senaste starterna. Men han kan bättre än så och jag gav inte upp, sade tränaren.

Foto: Stefan Uppström
Pretty King

Niklas Lovén tog sin fjärde seger i Svenskt Grand National och tränare Grzegorz Wroblewski sin tredje.

Monsieur Vic återtog titeln

I Autoexperten Svenskt Champion Hurdle befäste Monsieur Vic sin position som landets främsta häckhäst med en imponerande seger.

Den Sigyn Dysell-tränade valacken har dominerat de svenska häcklöpningarna de senaste åren. Skimmeln kom visserligen aldrig till start i fjolårets upplaga av Svenskt Champion Hurdle. Men nu gjorde han om prestationen från 2022 och återtog titeln, denna gång under Kevin Parkin.

- Monsieur Vic har varit ovanligt snäll den senaste tiden och vi var lite tveksamma på formen. Men den här hästen har ett löphuvud utöver det vanliga och älskar att vinna, sade Sigyn Dysell efter den stora segern.

Bilder, resultat och referat från varje lopp hittar du på Galoppappen

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Föl AHK_1013
Föl AHK_1013

Lördagen den 8 november samlas trettio personer i Malmö i en Avelsworkshop i gemensam regi av Jockeyklubben och Svensk Galopp. Syftet är att diskutera hur vi bättre kan främja avelns bidrag till den svenska galoppsporten på lång sikt, och hur vi ökar efterfrågan på svenskuppfödda hästar. Läs mer

Skärmbild 2025-10-31 103105

31 oktober 2025 | Nyhet

Video: Profilen Jessica Long

Skärmbild 2025-10-31 103105

Veckans profil är galopptränaren och uppfödaren Jessica Long som tillsammans med maken Padraig driver ett högkvalitativt stall i Skåne. Unghäststjärnan Volatile, som var en egenuppfödning, visade att stallet kan lyckas över hela världen. Det har funnits mängder av andra stjärnor i stallet, men 2023 såg Ayani till att stallet hamnade i allas medvetande efter att ha dominerat i bland annat Svenskt Derby. Det här profilavsnittet är inspelat i april 2025 och Silver Legend finns inte längre med på Jessicas träningslista. Se klippet för att höra mer om Jessicas galoppintresse, karriär och drömmar! Läs mer