Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Premiär för ponnygaloppen på påskafton

23 april 2014

I lördags var det dags för ponnygaloppen på Täby Galopp att starta upp säsongen med Täby Stall och Foderlöpningar. Tävlingarna startade direkt efter den stora galoppen och det reds fem lopp.

Vi vill passa på att tacka dagens sponsor Täby Stall och Foder, prisutdelare jockeyn Per Anders Gråberg, Lisbet på Clockers Corner för sponsring av fika till dagens segrare samt Ladies Club som skänkte fina extrapriser.

Följande fick Ladies Clubs extrapriser:

Bästa stilryttare (domare: jockey Per Anders Gråberg)
Tea Skippari
Elliot Öhgren
Marika Masuhr

Bäst gjorda ponny:
Blizzard och Jonas Tunell

Bilder från tävlingarna hittar du här

Filmerna från tävlingarna finns på på youtube här

Resultatet från tävlingarna hittar du längst upp till höger. Observera att systemet krånglade och därför står vissa ponnyer med två gånger. Detta kommer att korrigeras och  påverkar inte resultatet eller poängberäkningen.

Nästa tävlingsdag för ponnygaloppen är nu på söndag den 27 april då vi tävlar Dalva Cup på Jägersro. Därefter är det tävlingar på Täby Galopp den 4 maj då vi rider Dalva Cup.


Från tävlingarna noterar vi:
Att Almnäs Macarena är i fortsatt fin form. Nu blev det seger i årsdebuten med sin ständiga partner Julia Blom i sadeln. Tvåa blev en tapper Lilla Vargen som reds av Tea Skippari och trea Norrskenets Grim som för första gången reds av Ida J Hedman.

Att Josefin Eleftherakis och Beatha Af Jäboruder inledde året på bästa sätt. Lätt seger före en mycket duktig Bradstone Matrix med Thilde Smedberg och Moritz v Tobbenhof med Malin Granelund i sadeln.

Att Rathosey Too och Anna-Maria Eleftherakis fortsätter sitt segertåg i kategori B. Nu blev det en längd ner till Too Bright Too som reds av Isabella Safioti. Isabella red här sitt första lopp på Too Bright Too som numera tränas av Veronica Jönsson och som är lektionsponny på hennes Veronicas Minirid. Trea slutade Rowdy Boy som reds av Emma Nordin.

Att Just My Easy Lover och Angelika Berg blir att räkna med i kategori C i år. Nu blev det en komfortabel seger före bra kämpande E G Bernouilli med Melissa Juneskans och Munsboro Mayfair som reds av Corinne Jerand.

Att Munsboro Ballybeg tog en lätt seger i kategori D tillsammans med Elliot Öhgren. Elliot har gått Svensk Galopps Ryttarlicenskurs och har bara uppridningsmomentet kvar innan han kan kvittera ut en amatörryttarlicens för den stora galoppen.

Att Munsboro Demetri var klart förbättrad som tvåa i kategori D. I sadeln satt Elvira Eriksson, som här red sitt livs andra ponnygalopplopp. . Trea, slagen med nos till andraplatsen, var Munsboro Cropper och Klara Skantze.

 

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ridhästträning
Ridhästträning

Drömmer du om att rida i högt tempo på en riktig tävlingsbana? Under fyra tillfällen i höst arrangerar Svensk Galopp en kurs på Bro Park för unga ryttare som vill testa eller utveckla sina färdigheter i ponnygalopp. Initiativtagare och ledare för kursen är Christopher Roberts, professionell tränare och jockey. Läs mer

21 Nexis Camento 01
21 Nexis Camento 01

Hösten är här och det blev två ponnylopp som avreds på Jägersro denna dag, kategori B och kategori A. Läs mer

DSC_9366
DSC_9366

I strålande höstsol avgjordes sista ponnytävlingarna på Göteborg Galopp för året. Speaker för dagen var Susanne Sivrup Rosenqvist och hon gjorde ett mycket bra men lite annorlunda jobb. Hon bjöd på många skratt, mycket glädje och framför allt så bjöd hon på sig själv. Alla ponnyekipagen var fantastiska , snabba, snygga och med ett gott humör. Läs mer