Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ponnygaloppfinal på Täby i söndags

18 november 2014

I söndags tävlades det för sista gången i år ponnygalopp på Täby. Sex lopp avreds och det blev en hel del spännande slutstrider helt i publikens smak.

Prisutdelare var dagens sponsor Kjell Olsson från Täby Stall och Foder som assisterades av championjockey Per Anders Gråberg. Vi tackar för deras tappra insats i kylan!

Som vanligt bjöds dagens vinnare på fika hos Lisbeth på Clockers Corner. Vi vill tacka Kjell, Lisbeth och övriga sponsorer för det här året och hoppas att vi får lika fin uppslutning i sponsorleden under nästa år. Glöm inte att skicka in tackkort till våra sponsorer. Maila Cicci så vidarebefordrar hon dessa till respektive sponsor.

Följande fick extrapriser på den efterföljande genomgången:
 

Bäst gjorda ponnyer:
Icent – Jonas Tunell
Munsboro Demetri – Alexandra Allgulin
Zips Honey Pie – Erica Lindström

Dagens taktikpris:
Angelika Berg på Just My Easy Lover för en taktiskt bra upplagd ritt.

Från tävlingarna noterar vi:

Att Erik äntligen fick sin första seger. Erik har mer och mer visat framfötterna på galoppbanan och nu blev det en snygg fullträff. Ridande Julia Pettersson vann därmed sitt livs första seger inom ponnygaloppen. Tvåa blev Kolviks Dennis som reds av debutanten Nellie Martini som verkligen gjorde en lovande debut. Tredjeplatsen knep Zippan med Ebba Lundberg.

Att Almnäs Macarena och Julia Blom tog årets sjätte seger tillsammans. Efter en sylvass spurt över upploppet blev det till slut en överlägsen seger före Bradstone Matrix med Tilde Smedberg och Loppan som reds av Marika Masuhr.

Att EG Bernouilli och Melissa Juneskans den här gången fick revansch på Angelika Berg och Just My Easy Lover. Sist blev slutresultatet det omvända men nu drog Melissa det längsta strået. Trea blev fint avslutande Steyn och Elin Hedman.

Att Rathosey Too och Anna-Maria Eleftherakis fick avsluta sin framgångsrika karriär tillsammans på allra bästa sätt med seger. Nu tar lillasyster Josefine över Rathosey Too som faktiskt har hunnit att bli 19 år. Tvåa blev Too Bright Too med Isabella Safioti medan Maximus och Elin Nordin tog hand om tredjeplatsen.

Att Tora och Audra Von Dalwigk tog en lätt seger tillsammans. Ekipaget vann ju SM i ponnygalopp på Strömsholm och avslutade säsongen med ytterligare en fullträff. Tvåa blev comebackande Beatha Af Jäboruder som har varit skadad men som såg ut att vara i fin form ändå. Hon reds av Josefine Eleftherakis. Trea slutade Chili Peppar med Malin Granelund.

Att dagens sista löpning blev en snygg triumf för Emma Nordin och hennes Västergårds Hidalgo. Det blev en lätt seger före lovande Grace Delivered och Alina Öhgren och Liloo Rygaard på Soumaoro. 
 

Filmerna hittar du som vanligt på www.youtube.se

Se bilder från tävlingarna här

Fler nyheter, artiklar och annonser

20261025_1_Ponnygalopp Bro Park
20261025_1_Ponnygalopp Bro Park

Den 25 oktober gick fyra stycken mycket spännande ponnylopp av stapeln. Temat var Halloween och vädret var stormigt, men våra ponnyekipage sprider solsken oavsett. Dagen sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och Eva McLaren, ordförande i SGS styrelse, var på plats som prisutdelare. TACK! Läs mer

DSC_9369
DSC_9369

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_4376 copy
DSC_4376 copy

Jockeyklubben Cup Finaldags! Under hela säsongen har våra duktiga ekipage deltagit i deltävlingar i Jockeyklubben Cup och under söndagen den 18 oktober var det äntligen finaldags. I krispig höstluft och strålande sol blev det 6 fina lopp med fantasifullt pyntade ponnyer. Läs mer