Plastic Wonder Jönköping Horse Show

Plastic Wonder galopperade in 12 000 kronor till Barncancerfonden

11 november 2022 11:04

Förra veckan deltog Svensk Galopp på Jönköping Horse Show och den mekaniska galopphästen Plastic Wonder arbetade hårt för att marknadsföra galoppsporten. "Det är jätteroligt att det är så stort intresse för galoppen", säger Mimmi Jarl på Svensk Galopp.

Tack vare ett samarbete med ATG Ridsport deltog Svensk Galopp i den stora hästsportmässan på Elmia förra veckan.

Mimmi Jarl som jobbar med marknad och ponnygalopp på Svensk Galopp var den som ansvarade för galoppens del under veckan.

– Sådana här mässor är ett väldigt bra sätt att visa upp galoppsporten. Plastic Wonder är väldigt populär – det är en ständig kö av personer som vill testa att rida! Han väckte intresse redan när vi körde in på området, berättar Mimmi Jarl.

– Alla som vi möter är väldigt positiva och intresserade, så det är roligt.

De som rider på Plastic Wonder uppmuntras att swisha 25 kronor till Svensk Galopps insamling för Barncancerfonden. Totalt samlades det in ca 12 000 kronor under veckan.

Vad kunde man mer hitta i montern, förutom den mekaniska galopphästen?

– Vi hade en publiktävling där man kunde vinna en goodie bag. Tack vare tävlingen fick vi in många mailadresser och nu hoppas vi kunna locka fler personer till galoppbanan.

– Dessutom kunde man ta del av vårt informationsmaterial. Vi har en broschyr om galoppsportens grunder, en folder om ponnygalopp och en pysselbok med galopptema.

Vad var veckans höjdpunkt?

– Flera kända ryttare kom för att rida på Plastic! Vi fick bland annat besök i montern av Peder Fredricsson och hans son Bill.

(Videon på när Bill själv instruerar sin pappa kan du se nedan.)

En annan positiv effekt av deltagandet i mässor är möjligheten till nätverkande med andra företag och organisationer.

– Under veckan startade vi ett nytt samarbete med en app som heter Floccs. Vi träffade också flera gymnasieskolor som är intresserade av att komma på studiebesök, och så skapade vi kontakt med personal från travbanor och ridsportanläggningar runt om i Sverige. Dessutom var det roligt och givande att arbeta så nära hela gänget från ATG Ridsport!

"Svensk Galopp-gänget" under veckan bestod av Mimmi Jarl, jockeyn Fredrik Janetzky, amatörryttaren Annie Lundbäck, tv-experten Hampus Bergström samt Cecilia Gråberg som är ungdomsansvarig på Svensk Galopp. Mimmi berättar att alla som är aktiva i galoppen kan anmäla intresse att delta.

– Nästa gång står vi på Göteborg Horse Show den 22-26 februari. Om någon är intresserad av att representera galoppen så är det bara att höra av sig till mig, säger Mimmi Jarl.

Och Plastic Wonder är redan ute på nya uppdrag. Den här veckan deltar han på gymnasiemässan i Malmö för att väcka intresse för Realgymnasiets galopplinje.

Är du nyfiken på de broschyrer som nämns i texten? Du hittar alla i pdf-format på sidan Broschyrer och faktablad.

Bill visar pappa Peder hur det går till på Plastic Wonder! 🤩 Peder Fredricson ville inte vara sämre själv efter att hans son Bill provade den mekaniska galopphästen på Jönköping Horse Show. När Fredrik Janetzky säger till Bill att han är bättre än pappa så håller han inte med utan säger "han är bättre" 😂 vad tycker ni? Film på Bill i kommentarsfältet. Hippson Lisen Bratt Fredricson Get the Gallop Tidningen Ridsport Expressen Aftonbladet ATG Ridsport ATG Svenska Ridsportförbundet - Officiell sida Grevlundagården H&M - We Love Horses

Posted by Svensk Galopp on Saturday, November 5, 2022

Fler nyheter, artiklar och annonser

west-bengal-top_4761
west-bengal-top_4761

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen. Läs mer

Fly Liberty Fly
Fly Liberty Fly

Förra året fick stallet en riktig smakstart säsongen. När Bro Park åtta månader senare slog igen portarna för galoppåret sadlade Catharina Vång ut en snygg trippel med hästarna West Bengal, Showcasis Oasis och Lamnol. I samband med påskdagens säsongspremiär har Catharina hela åtta hästar till start. Så frågan är: Har hennes hästar konserverat vinnarformen under vinteruppehållet? Läs mer

Göteborgs Stora Pris - Empress Bling
Göteborgs Stora Pris - Empress Bling

Propositionerna för 2026 och ett uppdaterat tävlingsreglemente har nyligen publicerats på vår hemsida. Här redovisar vi en sammanfattning av de främsta nyheterna och förändringarna. Läs mer