Nationaldagsgaloppen 2016

Planeringen är i full gång inför Nationaldagsgaloppen

26 februari 2022 19:23

Lördag 26 februari – 100 dagar kvar till Nationaldagsgaloppen och givetvis är arbetet redan i full gång. Och då handlar det om planering på många plan. Häng med på en liten genomgång på vad som kommer att hända den sjätte juni på Gärdet.

– Vi jobbar intensivt med att skapa ett evenemang, en happening, där alla ska hitta något spännande. Här finns något för hela familjen, säger Linda Persson som är en av de ansvariga för projektet.

Grunden är givetvis de spännande galopploppen, fem för engelska fullblod och arabiska fullblod samt två för de charmiga ponnygaloppörerna. Men runt omkring händer det massor av spännande saker.

Den populära Hattparaden är tillbaka, inte minst med succéklassen ”Match your dog”. Välbekanta Ann Wilson är givetvis ordförande för juryn.

– Sen jobbar vi med sensationella namn, både när det gäller juryn till Hattparaden och till våra artistuppträdanden, avslöjar Linda Persson.

Men en heldag på Gärdet kräver också mat och dryck. Det kommer att finnas flera matserveringar, foodtrucks och inte minst det sköna, gröna, gräset.

– Det är många som har med sig egna picknickkorgar och en filt för att njuta av dagen.

Missa inte Galopptältet, var med i de roliga tävlingarna där vi kan utlova otroligt fina priser.

Givetvis finns det massor av kul att hitta på för barnen också; inte minst den populära ponnyridningen. Per Skoglund är tillbaka och ledsagar dig genom dagen.

Det är givetvis fri entré och skulle du av någon anledning inte kunna vara på plats på Gärdet så kommer TV4 att direktsända.

Här kan du läsa mer: Nationaldagsgaloppen

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här