Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pilgrim besegrade favoriten

19 juni 2013

Flashline och Per-Anders Gråberg spårade länge i lördagens TrioKomb på Täby Galopp. Men över de avslutande 200 meterna fick favoriten sträcka vapen mot Pilgrim med Rafael De Oliveira på ryggen. - Segern var ganska väntad med tanke på hur bra Pigrim gjorde det i förra starten, säger tränare Roy Arne Kvisla.

Pilgrim

Rafael De Oliviera gav Pilgrim fick en utmärkt resa över 2 400 meterna. Redan med varvet kvar till mål klev fyraåringen fram som tvåa i draget bakom Flashline. Rafael väntade med att sätta in attacken till upploppets början och över de avslutande 200 meterna blev favoriten ett relativt lätt byte. Segermarginalen skrevs till en längd.

Lättviktade Mohikan med Nathalie Mortensen på ryggen liftade med som trea och fastställde triooddset till 306,80. Rätt triokombination gav 25,33 gånger insatsen.

Pilgrim har fått en bra start hos sin nygamla tränare Roy Arne Kvisla. Efter en mersmakande fjärdeplats bakom Maserati för drygt två veckor sedan var Stall Pilgrims häst mogen att bärga årets andra seger.

- Pilgrim är en häst jag hade i stallet under min tid som tränare i Norge. Sedan någon månad tillbaka finns han åter i min regi. Dagens seger var inte helt oväntad med tanke på hur bra han gjorde det i förra starten. Det enda jag egentligen oroade mig över var att han skulle ha dragit på sig samma infektion som boxkamraten Steamship. Därför kollade vi upp Pilgrim en extra gång inför dagens start och blodvärdena såg bra ut, säger Roy Arne Kvisla.

Pilgrim matchades i relativt tuffa sällskap under sommaren. Dock utan någon större framgång.

- Han inledde säsongen starkt, men sedan har han tyvärr varit nedsatt av luftvägsinfektioner. Miljöombytet verkar ha gjort susen och efter dagens fina insats är det inte omöjligt att vi testar honom i en handicap på Övrevoll senare i november.

I Roy Arnes stall står även Pilgrims yngre halvbror Tabasco. Desert Prince-sonen - uppfödd av Eva Isacsson Sjunnessons HorseNature KB – var den näst dyraste hästen vid åringsauktionen på Täby Galopp för en vecka sedan.

- Några av delägarna i konsortiet Stall Pilgrim har även köpt in sig på Tabasco och det känns kul, avslutar Roy.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep TOP 1
Veckosvep TOP 1

Vi är snart inne i julmånaden, men Bro Park fortsätter att tävla på ytterligare två söndagar. Utanför landets gränser noterar vi att våra uppfödare har ropat in nya intressanta avelsston. I Tokyo avgörs penningstinna Japan Cup där topphästen Calandagan ska försvara den europeiska äran. Läs mer

DSC_5629 copy

24 november 2025 | Nyhet

Förnyelse av licenser inför 2026

DSC_5629 copy

De som inte önskar förnyad licens för perioden 1 mars 2026 - 28 februari 2027, eller vill ändra status på licensen, ombeds meddela detta till Svensk Galopp senast den 31 januari 2026. Du som behöver lämna in nytt läkarintyg blir kontaktad av oss via mail. Ny hälsodeklaration för 2026 är obligatorisk för alla ryttare. Läs mer

Essential TOP
Essential TOP

Vintern börjar så sakteliga koppla sitt grepp över Skandinavien. På torsdag är det dags för Övrevoll att arrangera årets sista tävlingsdag. Men Bro Park fortsätter ytterligare några veckor och redan nu på söndag kan vi se fram emot ett fint program med sju relativt välfyllda uppgörelser. Läs mer