Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pilgrim besegrade favoriten

19 juni 2013

Flashline och Per-Anders Gråberg spårade länge i lördagens TrioKomb på Täby Galopp. Men över de avslutande 200 meterna fick favoriten sträcka vapen mot Pilgrim med Rafael De Oliveira på ryggen. - Segern var ganska väntad med tanke på hur bra Pigrim gjorde det i förra starten, säger tränare Roy Arne Kvisla.

Pilgrim

Rafael De Oliviera gav Pilgrim fick en utmärkt resa över 2 400 meterna. Redan med varvet kvar till mål klev fyraåringen fram som tvåa i draget bakom Flashline. Rafael väntade med att sätta in attacken till upploppets början och över de avslutande 200 meterna blev favoriten ett relativt lätt byte. Segermarginalen skrevs till en längd.

Lättviktade Mohikan med Nathalie Mortensen på ryggen liftade med som trea och fastställde triooddset till 306,80. Rätt triokombination gav 25,33 gånger insatsen.

Pilgrim har fått en bra start hos sin nygamla tränare Roy Arne Kvisla. Efter en mersmakande fjärdeplats bakom Maserati för drygt två veckor sedan var Stall Pilgrims häst mogen att bärga årets andra seger.

- Pilgrim är en häst jag hade i stallet under min tid som tränare i Norge. Sedan någon månad tillbaka finns han åter i min regi. Dagens seger var inte helt oväntad med tanke på hur bra han gjorde det i förra starten. Det enda jag egentligen oroade mig över var att han skulle ha dragit på sig samma infektion som boxkamraten Steamship. Därför kollade vi upp Pilgrim en extra gång inför dagens start och blodvärdena såg bra ut, säger Roy Arne Kvisla.

Pilgrim matchades i relativt tuffa sällskap under sommaren. Dock utan någon större framgång.

- Han inledde säsongen starkt, men sedan har han tyvärr varit nedsatt av luftvägsinfektioner. Miljöombytet verkar ha gjort susen och efter dagens fina insats är det inte omöjligt att vi testar honom i en handicap på Övrevoll senare i november.

I Roy Arnes stall står även Pilgrims yngre halvbror Tabasco. Desert Prince-sonen - uppfödd av Eva Isacsson Sjunnessons HorseNature KB – var den näst dyraste hästen vid åringsauktionen på Täby Galopp för en vecka sedan.

- Några av delägarna i konsortiet Stall Pilgrim har även köpt in sig på Tabasco och det känns kul, avslutar Roy.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com

Inte mindre än sju skandinaviska hästar var ute i hetluften i samband med fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Överlag svarade hästarna för riktigt starka prestationer i de tuffa sällskapen.

Bäst gick det för Niels Petersens duo War Socks och Grey Tycoon, samt Veronika Jandova-tränade Sunday Fudge, som alla var fyra i sina respektive uppgörelser. War Socks gjorde sin första start sedan segern i Norskt Derby förra året och lär säkert gå framåt med ett lopp i kroppen.

Men mest intressant var kanske ändå Capitana Blings start i Grupp 2-löpningen Cape Verdi över 1 600 meter på gräsbanan. Med Manuel Martinez vid tyglarna skuggade Silja Störens adept ledande Dubai Treasure fram till 400 meter kvar. Därefter tappade hon lite och föll ner till en femteplats – en prestation som belönades med motsvarande 65 000 SEK.

Utöver ovan nämnda War Socks, Grey Tycoon och Sunday Fuge lotsade Carlos Lopez även Karma Bling till en tiondeplats i Cocoa Beach Stakes, samma löpning som Queen Azteca segrade i förra året. Rock of Cashel, stall Petersens fjärde starthäst den här aftonen, fick nöja sig med en elfteplats under Kieran Shoemark. Noterbart är att i samma handicap slutade förra årets Stockholm Cup-tvåa Cleymore åter tvåa bakom segraren French Duke.

Hans Andersen, även han tränad av Veronika Jandova, kom i mål som nia en fullsatt handicap.

> Resultat, lopprepriser och målfoton finner du på emiratesracing.com

olofsson-andersson-debarros
olofsson-andersson-debarros

Lagom till sommaren kan Svensk Galopp berikas med tre nya proffstränare. Maria Andersson, Tobias Olofsson och Dayversom De Barros påbörjade nyligen den 20 veckor långa utbildningen. I skrivande stund befinner de sig på riksanläggningen Wången i Jämtland där en del av undervisningen är förlagd. Läs mer