Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pia Brandt har starthäst i franska 2000 Guineas

4 juli 2013

Hans Adielsson är inte den enda svenska tränaren som prövar sina hästar i allt tuffare sällskap. På söndag sadlar Pia Brandt ut treårige Dastarhon i franska 2000 Guineas, eller Poule d'Essai Des Poulains som loppet egentligen heter. - Det här är helt klart det största loppet jag varit med i som tränare. Motståndet är riktigt hårt, men vi känner oss inte slagna på förhand, säger Pia.

 Poule d'Essai Des Poulains är den franska motsvarigheten till det engelska 2000 Guineas. Den 1 600 meter långa uppgörelsen har Grupp 1-status och den samlade prissumman är hela 550 000 Euro, motsvarande 4,6 miljoner svenska kronor. Loppet rids på Longchamps mäktiga gräsbana i Paris.

Pia Brands häst heter Dastarhon, en irlandsimport som endast gjort tre starter i livet. Dansili-sonen vann sin sista start som tvååring och årsdebuterade med en mersmakande andraplats på Longchamp i mitten av april.

- Dastarhon är den bästa treåringen jag haft i träning. Han främsta egenskap är en otrolig turn of foot. I årsdebuten avslutade han väldigt starkt till andraplatsen från en position långt bak i fältet, säger Pia, som trots tufft motstånd inte känner sig slagen på förhand.

- Vi är inte med bara för att det är kul. Banan kommer att gynna Dastarhon på söndag och med rätt resa tror jag att han kan vara med där uppe.

Precis som vid andraplatsen för ett par veckor sedan kommer Dastahon att ridas av den italienske jockeyn Umberto Rispoli.

- Umberto har faktiskt valt bort andra ritter för att rida just min häst, påpekar Pia.

I det 18 hästar starka startfältet finns treåringar från några av Europas ledande tränare, bland annat Aidan O’Brien, John Godsen och André Fabre.

En av förhandsfavoriterna är Richard Hannon-tränade Olympic Glory, som vann Grand Criterium (Gr 1) på Longchamp ifjol och årsdebuterade med en säker seger i Grupp 3-löpningen Greenham Stakes på Newbury.

- Själv har jag stor respekt för Intello, som säkert kommer att bli betrodd, säger Pia Brandt.

Intello tränas av André Fabre. Den tyskfödde Galileo-sonen är fortfarande obesegrad på tre starter och kommer närmast från en smått överlägsen viktoria i Feilden Stakes (L) på engelska Newmarket.

Europas championtränare Aidan O’Brien har två deltagare i fältet, Gale Force Ten och Flying The Flaq.

- Det är naturligtvis jätteroligt att jag har en häst som kan vara med i så här fina sammanhang, säger Pia, som har tagit sex segrar på 72 starter så här långt i år.

- Stallet har haft en liten svacka de senaste veckorna. Men på lite längre sikt pekar det mesta uppåt och vi har fått in flera nya ägare i år, avslutar Pia.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer