Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
Per-Anders Gråberg 220606MOF-BMO02598.jpeg

Per-Anders Gråberg uttagen till Shergar Cup – ett år efter olyckan

12 maj 2025 11:37

Efter en lång och krävande rehabilitering är Sveriges ledande jockey Per-Anders Gråberg tillbaka – och det med besked. Mindre än ett år efter den allvarliga olyckan som krossade hans bäcken har Gråberg inte bara gjort sin efterlängtade comeback på tävlingsbanan och vunnit sju lopp. Han är dessutom uttagen att representera Europa i Shergar Cup, världens största lagtävling för jockeys.

– Det här är jättestort för mig. Shergar Cup är som golfens Ryder Cup – det är en ära att bli tillfrågad, och väldigt häftigt att få mäta sig mot de allra bästa, säger Per-Anders Gråberg.

Uttagningen till Dubai Duty Free Shergar Cup, som rids den 9 augusti på anrika Ascot Racecourse i Storbritannien, offentliggjordes bara några veckor efter Gråberg säsongsdebut i april. Det var hans första lopp sedan olyckan i augusti 2024, och han har redan hunnit ta sju segrar i Sverige och Danmark i år.

– Det är verkligen roligt att få rida lopp igen, säger han.

– Att bara vara tillbaka i sadeln är en seger i sig. Att dessutom bli uttagen till Shergar Cup, det är verkligen stort.

Med flera championtitlar, otaliga storloppssegrar och en karriär som spänner över tre decennier är Per-Anders Gråberg en av Skandinaviens mest rutinerade jockeys. Men i somras förändrades allt på ett ögonblick. Under ett träningspass stegrade en häst och föll över honom. Bäckenet bröts på två ställen och han fördes med ambulanshelikopter till sjukhus. Det följdes av operation, månader av rehab – och en målmedveten väg tillbaka.

Den 6 augusti 2024 flögs han från träningsbanan med svåra skador. Ett år senare kommer han att sitta på ett flygplan till England, redo att återvända till världsscenen.

Shergar Cup är en av galoppsportens mest prestigefyllda och unika tävlingar. Fyra internationella lag – Team Europe, Team Great Britain & Ireland, Team Asia och Team The Rest of the World – tävlar under en dag i sex lopp. Varje lag består av tre jockeys som rider fem lopp var.

Per-Anders Gråberg representerar Team Europe, och detta blir den andra gången han tävlar i Shergar Cup. 2018 deltog han för första gången – och red hem en seger, något som få skandinaviska jockeys har lyckats med på Ascot.

– Det är en fantastisk bana och att tävla i Shergar Cup är en upplevelse i sig – allt runtomkring är femstjärnigt. Det är en stor ära att vara en av tre som väljs ut till Europalaget. Att få rida på Ascot igen är något jag verkligen ser fram emot, avslutar Per-Anders Gråberg.

Dubai Duty Free Shergar Cup är inte bara en sportslig höjdpunkt, utan också ett av galoppvärldens största publikevenemang. Varje år lockar tävlingen över 30 000 åskådare till Ascot och direktsänds till tittare världen över.

I årets upplaga kommer Per-Anders Gråberg vara lagkapten för Team Europe och rida tillsammans med Schweiziska Sibylle Vogt, den första kvinnan att vinna det tyska 1 000 Guineas, samt Italiens Dario Di Tocco, som har över 850 segrar i sitt hemland, inklusive Derby Italiano.

Alla jockeys till de andra lagen är ännu inte klara, men bland de som redan har utsetts märks Hollie Doyle, Storbritanniens segerrikaste kvinnliga jockey genom tiderna, och japanske Ryusei Sakai, förstejockey till världens för närvarande världens högst rankade häst Forever Young.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Flera av Skandinaviens främsta milers samlas på söndag när det är dags för en av årets mest prestigefyllda löpningar: Pramms Memorial (L) på Jägersro Galopp. Nu är startlistan klar och det är ett riktigt intressant fält som gör upp över 1730 meter på dirttrack. Läs mer

NDG 2024 Del 1-578
NDG 2024 Del 1-578

Under torsdagens tävlingar på norska Övrevoll var jockeyn Ulrika Holmquist med om en olycka i samband med lopp 6 när hästen hon red föll. Många undrar hur det är med Ulrika och nu efter fem dagar är hon redo att gå ut med flera positiva besked. Läs mer

pramm derbydag.jpg
pramm derbydag.jpg

På söndag rids Pramms Memorial (L) på Jägersro Galopp, vårens stora höjdpunkt inom svensk galoppsport. Loppet rids till minne av Per-Erik och Margit Pramm, som under namnet Stall PM var några av galoppens mest engagerade hästägare och bland annat vann Svenskt Derby tre gånger. Läs mer