Foto: Romus Ramström/Svensk Galopp
Häst i box

Påminnelse om att registrera anläggning och hästar – från 1 januari behöver du uppge anläggningsnummer till veterinären

21 januari 2026 14:17

Från och med första januari 2026 gäller nya krav på de veterinärer som behandlar hästar. De behöver rapportera in uppgifter om utförda behandlingar till Jordbruksverket och du som hästägare/hästhållare kommer då att behöva ange anläggningsnumret för det stall där din häst står.

För att veterinären som behandlar din häst ska kunna fullfölja sin inrapportering behövs ett anläggningsnummer. Sedan 2021 har det varit obligatoriskt att registrera sin anläggning hos Jordbruksverket samt säkerställa att alla djur som finns på anläggningen blir registrerade där. Detta har länge även varit en förutsättning för att passera nationsgränser med sin häst genom registrering i Traces.  

Från och med första januari 2026 kommer alltså veterinären som behandlar din häst behöva ett anläggningsnummer för sin inrapportering. Därför är det viktigt att du dubbelkollar att din anläggning är registrerad, vilket anläggningsnummer den har samt att alla hästar finns registrerade på anläggningen. Glöm heller inte att byta anläggning om du flyttar din/ dina hästar.

Det är anläggningsägaren som är ansvarig för att såväl anläggning som hästar finns registrerade, så om du står inhyrd hos någon annan behöver du fråga denna om du är osäker på anläggningsnumret eller om din häst är registrerad.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Vi vill påminna om att stoägare som har importerat ett dräktigt sto under 2026 kan få bidrag till import av stoet.

Du ansöker om bidraget via tjänsten Bidragsansökan utländskt dräktigt sto Ansökan måste göras före utgången av det kalenderår då stoet förs in i landet, så din ansökan behöver alltså vara Svensk Galopp tillhanda senast den 31 december 2026.

Här kan du läsa om förutsättningarna för bidraget Praktisk information till stoägare

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer

03 News Ahead 01 (1)
03 News Ahead 01 (1)

Information till jockeys och aktiva användare. Bakgrunden till att TDS systemet upphör för utländska användare är att det är uppbyggt med tanke på svenska förhållanden och regelverk. Läs mer