Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-hzmrcZc-X3 Thunder Mack.jpg

Thunder Mack segrade i Breeders Prize Sprint på Övrevoll. Här vid seger i Jockeyklubben 2000 Guineas.

Övrevoll 3 oktober: Thunder Mack vann Breeders Prize Sprint innan tävlingsdagen avbröts

4 oktober 2021 12:13

Det var minst sagt dramatiskt på Övrevoll under gårdagen när en mängd fina storlopp skulle ridas. Efter tre lopp togs beslutet att det var för farligt att fortsätta och resten av dagen ställdes in. Regnet hade visat sin makt, precis som på Göteborg Galopp dagen innan.

Efter en lång väntan så togs beslutet att rida ”Breeders´-sprinten” och det blev dubbelt svenskt i topp. Thunder Mack (e. Jimmy Mack), som också vann Jockeyklubben 2000 Guineas på Bro Park, var starkast under Sandro De Paiva. Almrin Racing Stable och PWG äger och Patrick Wahl tränar också. Lars Almrin är uppfödare till denna lovande treåring som fick över 300 000 svenska kronor. Tvåa var Teleko Racings Prima Kalejs med Per-Anders Gråberg.

Norsk kriterium vanns av Downtown Leo i träning hos Wido Neuroth som för 45 (!) år sedan vann sitt första kriterium med Greek Song. Jan-Erik Neuroth satt i sadeln. Semper Fi följde upp segern i Breeders´ Juvenile på Bro Park med en ny seger tillsammans med Malin Holmberg.

Läs mer på: www.ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer