Foto: @hesteguiden.com
Carrara_T3I9466 avlägger maiden på Övrevoll

Svenskuppdfödda Carrara (innerst) och Manuel Martinez håller undan före Caramel Lizard under Carlos Lopez.

Övrevoll 25 maj: Två svenskuppfödda segrar

26 maj 2023 09:16

Övrevoll tävlade under torsdagskvällen i ett något vårkyligt Oslo och det var inte så många svensktränade hästar på plats när loppen reds på en god dirttrackbana.

Redan i det första loppet, som var för amatörryttare, blev det en svenskuppfödd seger då veteranen Sir Benjamin (e. Dustoori) var först över mållinjen under Tonje Sørvang över 1750 meter. Sonja Olsson är uppfödare.

Kleerup Konsult och Wretman Stable & Stud är uppfödare till norskägda stoet Carrara (e. Outstrip) som i det femte loppet vann för första gången i en maidenlöpning över 1600 meter. I sadeln satt Manuel Martinez och Silja Støren tränar.

Svenskanknutna Stall Irish Coffee äger Little Crow (e. Sioux Nation) som i sin treårsdebut vann direkt, vilket innebar andra raka segern. Distansen var 1600 meter och i sadeln satt Elione Chaves. Den här fina valacken står kvar i den svenska Derbyserien och Voterlöpning ligger nära till hands. Cathrine Erichsen tränar.

Läs mer: Resultat, nyheter, referat och kommande tävlingsdagar på Ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com

Inte mindre än sju skandinaviska hästar var ute i hetluften i samband med fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Överlag svarade hästarna för riktigt starka prestationer i de tuffa sällskapen.

Bäst gick det för Niels Petersens duo War Socks och Grey Tycoon, samt Veronika Jandova-tränade Sunday Fudge, som alla var fyra i sina respektive uppgörelser. War Socks gjorde sin första start sedan segern i Norskt Derby förra året och lär säkert gå framåt med ett lopp i kroppen.

Men mest intressant var kanske ändå Capitana Blings start i Grupp 2-löpningen Cape Verdi över 1 600 meter på gräsbanan. Med Manuel Martinez vid tyglarna skuggade Silja Störens adept ledande Dubai Treasure fram till 400 meter kvar. Därefter tappade hon lite och föll ner till en femteplats – en prestation som belönades med motsvarande 65 000 SEK.

Utöver ovan nämnda War Socks, Grey Tycoon och Sunday Fuge lotsade Carlos Lopez även Karma Bling till en tiondeplats i Cocoa Beach Stakes, samma löpning som Queen Azteca segrade i förra året. Rock of Cashel, stall Petersens fjärde starthäst den här aftonen, fick nöja sig med en elfteplats under Kieran Shoemark. Noterbart är att i samma handicap slutade förra årets Stockholm Cup-tvåa Cleymore åter tvåa bakom segraren French Duke.

Hans Andersen, även han tränad av Veronika Jandova, kom i mål som nia en fullsatt handicap.

> Resultat, lopprepriser och målfoton finner du på emiratesracing.com

olofsson-andersson-debarros
olofsson-andersson-debarros

Lagom till sommaren kan Svensk Galopp berikas med tre nya proffstränare. Maria Andersson, Tobias Olofsson och Dayversom De Barros påbörjade nyligen den 20 veckor långa utbildningen. I skrivande stund befinner de sig på riksanläggningen Wången i Jämtland där en del av undervisningen är förlagd. Läs mer