Foto: Stefan Olsson / Svensk Galopp
i-NdZmd2m-X3 tootick.jpg

Åsa Edvardssons Tootick visade toppform på Övrevoll med Silje Strand. Här i vinnarcirkeln efter seger på Göteborg Galopp med Ulrika Holmquist på ryggen.

Övrevoll 22 juli: Evelina Rönnlund tog andra raka på Övrevoll

23 juli 2021 16:43

Vi fick uppleva ännu en härlig sommarkväll och fina svenska framgångar på banan. Kvällen inleddes av två av våra duktiga amatörryttare – Emelie Gustafsson och Evelina Rönnlund.

Evelina Rönnlund tackade för förtroendet och bedömde tempot perfekt med Golders Green (e. Footstepsinthesand) som avlade maiden. Annette Stjernstrand tränar, Nathalie Mortensen äger och AB Åkerkullen är uppfödare. Grytåsa Ridcenter AB:s How Dare You (e. Hallucinate) inledde kvällen med seger tillsammans med Emelie Gustafsson. Marie Lustig tränar och Åse Uddgård är uppfödare. Åsa Edvardsson tränar Tootick (e. Dandy Man) som tog årets första seger i övertygande stil tillsammans med Silje Strand. Göteborg 1-Easy äger. I övrigt noterar vi att Rävdansens Stuteri AB:s Seven Nation Army (e. Barocci) också segrade.

Läs mer på: www.ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Rayray och Weregoingtoibiza
Rayray och Weregoingtoibiza

På söndag rids årets tredje och sista nationella Derby i Skandinavien. Den norska Derbydagen bjuder på riktigt kvalitativ sport med inte mindre än tre Black Type-löpningar. Redan på fredag kväll rids det kapplöpningar på Bro Park och i Storbritannien avgörs hela tre Grupp 1-löpningar på York. Läs mer

Jägersro kurva top
Jägersro kurva top

Semestern är över för många och i väntan på sensommarens storloppsfester bjuder de närmaste dagarna på lite mer “vardaglig” galopp runt om i Skandinavien. Bro Park tävlar redan tisdag kväll och Övrevoll torsdag. I helgen blir det kapplöpningar på båda sidor av Öresund. Läs mer

Grey Tycoon
Grey Tycoon

Den stora handicapen Göteborgs Stora Pris brukar ofta bjuda på jämna upploppsstrider. Men i årets upplaga var det inget snack om vilken häst som var bäst. För när Carlos Lopez fyrade av spurtkrutet ombord på Grey Tycoon var Niels Petersens adept plötsligt ensam på målfotot. Läs mer