Foto: ©hesteguiden.com
Gin 2.jpg

Gin och Evelina Rönnlund är på väg mot andra raka segern.

Övrevoll 15 september: Nya framgångar för Engblom, Ukraina och Rönnlund

16 september 2022 11:33

Gin och Evelina Rönnlund fortsatte segerraden när de stod för en helgjuten insats på Övrevoll då banan bjöd publiken på en härlig höstkväll med bra väder. Både dirttrack- och gräsbanan klassades som goda.

Stall Ukraina (H Engblom) äger Gin (e. Mutajally) som kom från seger på Bro Park i söndags. Då, liksom nu, var det Evelina Rönnlund som satt i sadeln. Stoet såg nästan ut som att hon skulle sprängas av friskhet, men efter en gedigen ryttarinsats så kopplade hon av efter en bit och fick ett lopp på väntan. När attacken väl sattes in så fick man grepp om ledande Sir Walter och kunde glida undan till en säker seger över 1730 meter gräs. Loppet ingick i "Fegentri Longines World Championship for Lady Rider ("Världscupen för kvinnliga amatörryttare). Man kan minst sagt säga att formen är på topp hos både Evelina Rönnlund och Gin. Det blev dubbelt svensktränat i toppen. Henrik Engblom är både uppfödare och tränare. Han berättade i vinnarcirkeln att överskottet fram till och med sista september går till behövande i Ukraina, därav också stallnamnet.

Bo Helander har fött upp den norsktränade Bobby The Brown (e. Zaahid) som äntligen fick vinna lopp. Över 1100 meter dirttrack vann han enkelt under Alan Wallace.

Vi noterar också att Väsby Häst AB:s norsktränade Take A Chill Pill (e. Evasive) segrade i Norsk Mesterskap for 2-åringer under Willa Synøve Markussen Schou över distansen 1170 meter gräs.

Läs mer: Resultat, nyheter, referat och kommande tävlingsdagar på Ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Morecentsfrom KY
Morecentsfrom KY

Det handlar mycket om St Leger den kommande veckan. På torsdag rids den norska upplagan på Övrevoll och i helgen avgörs det prestigefyllda kraftprovet såväl i Storbritannien som på Irland. Hemma i Sverige är Bro Park värd för lunchgaloppen och Jägersro avslutar veckan med V64-tävlingar. Läs mer

breeders-dubbel-top
breeders-dubbel-top

Den skandinaviska galoppveckan inleds med lunchgalopp i Norge. På lördag är det Damernas Dag på Klampenborg med klassikern Dansk Oaks. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan med V64-tävlingar på söndag. Läs mer

Bruce Almighty
Bruce Almighty

Tränare Niels Petersen och Stall Trick or Treat firade stora triumfer när Bro Park arrangerade penningstinna Breeders’-löpningar på söndagen. Först hemförde fyraåriga Grab The Moment Breeders’ Trophy Mile under Carlos Lopez. Men störst var segern med treåriga Bruce Almighty. Tillsammans med Per-Anders Gråberg var Appel Au Maitre-sonen helt överlägsen i Breeders’ Trophy Classic med över 900 000 kronor i förstapris. Läs mer