Foto: Burt Seeger
VAILET_D2I9052.jpg

Vailet har gjort sex besök i vinnarcirkeln på Klampenborg i år och utsågs nyligen till Årets handikapper på banan.

Ormbettet som föl gjorde Vailet till en liten kämpe

23 november 2022 16:25

Vailet fick lära sig att kämpa från början. När hon var 3,5 månad blev hon ormbiten i mulen och på en sekund förändrades livet drastiskt för det lilla fölet. Kanske är det också den erfarenheten som hjälpte henne till sex segrar och titeln Årets handikapper på Klampenborg. "Det är inte någon stor häst, men hon vill verkligen kämpa och vara först", säger tränaren Gina Rooth om sin lilla stjärna.

Vailet fick alltså en tuff start i livet. Där, efter ormbettet, slutade hon dia. Hon ville definitivt inte bli flaskmatad så från den dagen är det havre och müsli som stått på menyn. Hon är uppfödd hos Gina Rooth som bor på en gård utanför skånska Hästveda. Tillsammans med maken Jonas Persson, hovslagare, och dottern Isabell Persson, precis färdig med sin utbildning i hästterapi, driver de sin lilla träningsrörelse. Gina är egentligen sjuksköterska, men tillsammans med resten av familjen syr de ihop verksamheten kring hästarna.

– Det är ett litet pussel, men det går.

Hemma är det oftast Gina själv som rider Vailet, annars hjälper Isabell till. Det blir turer i skogen och runt gården, annars går Vailet i hagen hela dagarna. Hon får helt enkelt utrymme att vara häst.

– Sen tränar vi förstås henne lite inne på Jägersro också och då är det Cornelia [Hartsmar] som hjälper till.

Vailet var segerlös som 2-åring, lika segerlös som 3-åring – men som 4-åring har allt lossnat. Sex segrar på femton starter innan avslutningen på Jägersro.

– Jag kan inte riktigt förklara det, allt har bara rullat på. Hon gillar att tävla så hon har bara fått starta på.

Och även om hon gjort en del fina lopp i Göteborg och på Jägersro är det på Klampenborg som de stora framgångarna har kommit.

– Vi trivs jättebra på ”Klampen” och det gör hästarna också, förklarar Gina.

Hemma i stallet finns snart fyra hästar. Förutom Vailet också hennes lillebror Casivo, sen Breakfast in Bed som tidigare tränades av Francisco Castro och snart även Laguna Seca från samma tränare.

– Min gamla svärfar är Per-Åke Ragnarsson som äger hästar hos Castro, förklarar Gina hur det kommer sig att de två Castrohästarna hamnat i Hästveda.

Med fyra hästar inför kommande säsong är det stopp, fler hinns inte med.

– Nej, nu är det bra. Men visst känns det spännande.

Trivsel ute på landet, ett litet familjestall och plötsligt kommer framgångarna. Och ett vinnande koncept ändrar man inte gärna på.

– Nej, vi siktar in oss på Klampenborg nästa säsong också.

Men först startar Vailet och Casivo på Jägersros avslutningsdag på söndag. Mer om tävlingarna kan du läsa i kalendariet.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer