Olycka på Jägersro: Tvåårslöpningen på Jägersro blåstes av

15 oktober 2025 12:44

En incident skedde i den inledande tvåårslöpningen under onsdagens lunchtävlingar på Jägersro.

Kort efter start gick Miss Curie och Per-Anders Gråberg omkull i en trång situation. Löpningen blåstes snabbt av tävlingsledaren, varpå ryttarna pullade upp sina hästar.

Per-Anders Gråberg var lyckligtvis snabbt uppe på benen och undersöktes av banläkaren. Han rider dock inte i dagens resterande löpningar. Miss Curies skadeläge är i skrivande stund oklart.

I och med att hästarna hann springa ett knappt varv kommer löpningen inte att avridas senare idag.

Fler nyheter, artiklar och annonser

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

Hans Hansson har den 9 december valt att avgå ur Svensk Galopps styrelse.

Hans blev invald i Svensk Galopps styrelse i samband med årsstämman den 7 juni tidigare i år.

Styrelsens arbete fortsätter som vanligt.

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer