Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Oliver Wilson vann Tandari Classic 2019

11 november 2019

Nu har det sista klassiska loppet ridits 2019 och därmed kan vi konstatera att årets vinnare av Tandari Classic är Oliver Wilson.

queen rouge dansk derby
Marc Stott, Karin Selling (Mme Fernande), Oliver Wilson och Queen Rouge efter segern i Dans Derby 2019.
Foto: Burt Seeger

 

Janos Tandari är en av Sveriges genom tiderna mest framgångsrika jockeys. Han instiftade 2002 priset ”Den klassiska jockeyn – Tandari Classic” som delas ut till den jockey som har varit mest framgångsrik i de klassiska loppen i Skandinavien under året.

Nu är serien avgjord för 2019 och i topp hittar vi för första gången Oliver Wilson som därmed får ta emot det fina priset från Janos Tandaris dotter Larissa Tandari.

Oliver Wilson vann tre klassiska segrar under året; Svenskt 1000 Guineas, Mowerinalöb och Dansk Derby samtliga med superstoet Queen Rouge som ägs av Mme Fernande och tränas av Marc Stott. Han fick även med sig ett gäng övriga placeringar bland annat fyra tredjeplatser i Dansk 2000 Guineas, Svensk Derby, Norsk St Leger och i Dansk St Leger. Ett bra år för sympatiske Wilson som därmed kan sälla sig till den exklusiva skara av toppjockeys som har vunnit Tandari Classic genom åren. 
 

Slutställning i Tandari Classic 2019

Se tidigare vinnare i Tandari Classic här

Läs om Janos Tandaris fantastiska karriär här

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer

Doc Holliday och Mazikeen
Doc Holliday och Mazikeen

Den här veckan väntar en fantastisk weekend för alla galoppvänner. På lördag rids Dansk Derby tillsammans med ett flertal andra större löpningar på Klampenborg. Och på söndag möts våra bästa treåriga ston i klassikern Svenskt Oaks på Jägersro. I England arrangeras Glorious Goodwood. Fredrik Reuterskiöld har anmält toppsprintern Lamborghini BF till en Grupp 2-löpning. Läs mer