Roy Arne Kvisla.jpeg

Olika förutsättningar för Kvislas två Derbyhopp

15 juli 2022 19:11

American Impact var favorit i Svenskt Derby Trial, men var slagen med tio längder. Running Rolf hade ungefär samma resultat i Jockeyklubbens 2000 Guineas. Roy Arne Kvislas två stora hopp i Svenskt Derby kommer till start efter två tveksamma insatser. "De var nedsatta av en halsinfektion. Nu är de friska, kollade och tränar på", säger Roy och låter hoppfull inför söndagens stora uppgift.

American Impact har Roy länge talat väl om. 2-årssäsongen var mer eller mindre en uppbyggnad för årets säsong. Han är stor och långgalopperad, har nu vuxit i sin kropp och meningen var att han skulle få testa alla svårigheter vid Svenskt Derby Trial.

– Han var nedsatt av en halsinfektion den dagen. Hästar är olika, men just han är lite känslig för damm och liknande.

American Impact köptes på Arqanas Breeze-up auktion i Doncaster för 70 000 pund. En rejäl prislapp.

– Nästa gång vi talas vid hoppas jag att du säger att han var billig. Men utan tvekan var det väldigt roligt att få åka och köpa en sådan häst, det är jag inte speciellt bortskämd med.

Enligt Roy så står American Impact ”varje meter”, men han kräver också att få sitt lopp.

– Det är därför jag har satt Per-Anders [Gråberg] på honom. Han känner hästen väl, precis som Steinar är han långgalopperad och behöver fritt fram. Helt enkelt ”stay out of trouble”.

American Impact P A Gråberg.jpeg

American Impact tog en överlägsen maidenseger i maj men var bara sexa i Svenskt Derby Trial.

Running Rolf, givetvis kallad ”Roffe” i stallet, är svenskfödd och kommer ur en syskonskara med stjärnor som Plantstepsdream och Marieappel.

Storyn om Running Rolf, som fått sitt namn av uppfödaren Niklas Alfredsson, började på auktionen när Niklas ropade tillbaka hästen. Intill Niklas på auktionen satt Lars Lind, välkänd uppfödare och hästägare inom travet, och frågade vad Niklas ville ha. Lars Lind fick ett bud, tog det och ett handslag bekräftade affären. Nu äger Lind hästen tillsammans med travtränaren Joakim Elfving och Staffan Linse.

– När det gäller Running Rolf finns det flera frågetecken. Han är oprövad på Jägersro, han är oprövad på distansen, det är första långresan, han har aldrig övernattat borta.

Okey.

Men hans syskon har gjort sina bästa lopp på Jägersro, pappan Appel au Maitre ger styrka och transport har han ju åkt förr.

– Jaja, säger Roy och skrattar. Det borde ju fungera. Han är dessutom lite lättare att placera i loppen än American Impact. Han kan stoppas ner i fältet. Ulrika [Holmquist] som rider testade honom också i tisdags och var jättenöjd.

Tankar om Svenskt Derby?

– Om inte Steinar vinner kan nästan vem som helst vinna. Jag tycker att jag har två bra hästar som ska starta med chans.

Running Rolf

Running Rolf har startat tre gånger och gjort två besök i vinnarcirkeln.

Fakta: Jockeyklubben Svenskt Derby 2022

American Impact och Running Rolf möter ytterligare 12 konkurrenter i Jockeyklubben Svenskt Derby som avgörs på Jägersro nu på söndag, den 17 juli klockan 17.10.

Mer information om tävlingarna hittar du på sidan Svenskt Derby.

Tävlingarna direktsänds i Grand Slam 75-sändningen på TV12 från klockan 14.30.

Fakta: Jockeyklubben Svenskt Derby 2022

American Impact och Running Rolf möter ytterligare 12 konkurrenter i Jockeyklubben Svenskt Derby som avgörs på Jägersro nu på söndag, den 17 juli klockan 17.10.

Mer information om tävlingarna hittar du på sidan Svenskt Derby.

Tävlingarna direktsänds i Grand Slam 75-sändningen på TV12 från klockan 14.30.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer