Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Oaks-dubbel för Snow Fairy

3 juli 2013

Snow Fairy fullbordade en strålande Oaks-dubbel på irländska The Curragh i söndags. Det Ed Dunlop-tränade stoet svarade för en övertygande insats under Ryan Moore och vann med åtta längder före Miss Jean Brodie.

Precis om i den engelska upplagan i början av juni fick Snow Fairy en lite avvaktande inledning över de 2 400 meterna. Men när Ryan Moore väl lyfte ut Intikhab-dottern i banan i början av den långa upploppsrakan infriade hon med råge favoritskapet genom att accelerera undan till en överlägsen seger på den för dagen tungsprungna gräsbanan. Segermarginalen skrevs till hela åtta längder före 34-oddsaren Miss Jean Brodie, riden av William Buick.

Snow Fairy tog den fjärde segern i sin nionde start i livet och kunde lägga drygt 2,5 miljoner kronor till sitt vinstkonto.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer