Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nya utmaningar väntar för I Kirk

9 mars 2019

Det svenska äventyret i Dubai avslutades med lördagens Super Saturday på Meydan, där I Kirk tog en sjätteplats i tufft motstånd. Nu åker hästarna hem till Jägersro - men det kan bli fler utlandsäventyr under året.

I Kirk Meydan 190309 foto Cedric LaneI Kirk inför årets sista start på Meydan. Foto: Cedric Lane

Det blev en tuff inledning från nionde boxen för I Kirk. Det satte sina spår sista 100 metrarna och han slutade sexa i Mahab Al Shimaal som blev en stenhård uppgörelse.

Susanne Berneklints sprinterstjärna var ute i en grupp 3-löpning på Meydan i Dubai. Öppnade riktigt snabbt, men hann trots det inte ner i banan utan var kvar utvändigt som tredjehäst runt svängen. Ändå stred han tappert hela vägen in i mål.

– Han gick en sekund snabbare än när han vann, så vi är mycket stolta över honom, säger tränaren Susanne Berneklint.

Nu vanns löpningen av favoriten Drafted efter en stark avslutning över upploppet.

Efter loppet fattade kretsen kring I Kirk att inte gå mot det stora sprinterloppet under World Cup–dagen utan istället gå hem till Jägersro.

– Vi siktar i första hand mot Zawawi Cup, men vi har också fått en inbjudan till en löpning i Sydkorea i augusti och kanske gå vi dit. Sen blir det fullt fokus på Dubai nästa år, avslöjar Susanne Berneklint.

Årets äventyr i Dubai är alltså över och totalt har trion I Kirk, Plata O Plomo och Trickbag dragit in drygt 900 000 kronor.

Bent Olsen sadlade ut Red Cactus i Al Bastakiya (L). Han knep en sjätteplats värd 6 000 dollar under Elione Chaves, men var stort slagen av den överlägsna vinnaren Divine Image – ägd av Godolphin, tränad av Charlie Appleby och riden av Brett Doyle.

Anders Engman

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer