Nya regler för influensavaccinationer och karenstid efter kastrationer

11 december 2020

Från och med 1 januari gäller nya vaccinationsbestämmelser samt karenstid efter kastration.

De nya vaccinationsbestämmelserna följer EHSLC:s rekommendationer och gäller fr o m den 1 januari 2021.

För att en häst ska få startanmälas eller få tränas på galoppbana eller få vistas i permanent stall eller gäststall på bana krävs att nedan angivna vaccinationer A och B har gjorts och att vaccinationsprogrammet fullföljs.


Vaccination A bör ej ges förrän hästen är minst 6 månader gammal.
Vaccination B 21- 60 dagar efter A.
Vaccination C 120-180 dagar efter B.

Därefter sker revaccination (R) med högst 6 månaders intervall.
Vid utebliven vaccination ges vaccination A.

Häst som fram till den 31 december 2020 är vaccinerad enligt det tidigare vaccinationsprogrammet behöver inte vaccineras om.

Om revaccination inte kan ske enligt de nya reglerna rekommenderas en revaccination snarast möjligt. Intervallet enligt de tidigare bestämmelserna får inte överskridas.

Fr o m den 1 mars måste alla hästar ha givits en vaccination de senaste sex månaderna.

Karenstiden efter vaccination ökar från 4 till 5 dygn fr o m 1 januari 2021.

30 dagars karens efter kastration

Från årsskiftet införs också en startkarens på hingstar som kastreras.
Med start 1 januari är det därför inte tillåtet att starta de första 30 dagarna efter en kastration (en hingst som kastreras 15 december 2020 kan alltså starta först 15 januari 2021).

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

För att ta ut proffstränarlicens inom galoppsporten krävs ett godkänt resultat på Svensk Travsports Tränarkurs.

Proffstränarkursen genomförs av Hästsportens folkhögskola i samverkan med Riksanläggningen Wången och Svensk Travsport.

Mer information och anmälningslänk hittar du här A-tränarkurs

Ansökan för intresseanmälan stänger den 1 oktober 2026

DSC_3985
21 Nexis Camento 01
21 Nexis Camento 01

Hösten är här och det blev två ponnylopp som avreds på Jägersro denna dag, kategori B och kategori A. Läs mer

DSC_9366
DSC_9366

I strålande höstsol avgjordes sista ponnytävlingarna på Göteborg Galopp för året. Speaker för dagen var Susanne Sivrup Rosenqvist och hon gjorde ett mycket bra men lite annorlunda jobb. Hon bjöd på många skratt, mycket glädje och framför allt så bjöd hon på sig själv. Alla ponnyekipagen var fantastiska , snabba, snygga och med ett gott humör. Läs mer