Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nya internationella framgångar för Tina Henriksson

28 juni 2013

För bara ett par veckor sedan vann Tina Henriksson det första loppet för kvinnliga ryttare i Abu Dhabi. På fredagen var hon mycket nära att upprepa samma bedrift i kinesiska Macau.

Det reds nämligen två avdelningar i Fegentri Lady Riders Charity Race när Macao Jockey Club i fredags kväll arrangerade en av årets största tävlingsdagar. Detta var historiens första lopp för kvinnliga amatörryttare i den kinesiska spelmetropolen.

I det första fick Tina nöja sig med en niondeplats i sadeln på hästen Marksman. Den 1 500 meter långa uppgörelsen fick en överraskande vinnare i Power More med schweiziskan Sarah Leutweiler på ryggen.

Men i den andra avdelningen i fick Tina sin revansch och visade än en gång varför hon är världens bästa kvinnliga amatörryttare för tillfället. I ett lopp över raska 1 200 meter på Macaus gräsoval lotsade hon hästen Turquoise Profit till en lekande lätt tvålängderstriumf före Farson med Rachel King i sadeln.

Den femårige valacken var favorit i loppet och avverkade distansen på tiden 1.13,4.

Tinas skandinaviska kollega, norskan Victoria Allers, hade inte riktigt lyckan på sin sida den här kvällen. I det första loppet slutade hon sist, men förbättrade sig rejält i det andra då hon skar mållinjen som femma.

Tina har för andra året i rad säkrat totalsegern i Fegentri World Cup, den internationella världscupen för amatörryttare. Fredagens båda lopp i Macau ingick dock inte i den serien.

Fler nyheter, artiklar och annonser

doc holliday top 4600
doc holliday top 4600

Niels Petersen blev den stora vinnaren av Jockeyklubben Svenskt Derby. Han hade tre hästar till start, de slutade etta, trea och fyra. Och obestridlig kung var Doc Holliday som redan i slutkurvan hade avgjort den klassiska löpningen. Läs mer

tonnant top
tonnant top

Hetast i Jockeyklubben Svenskt Derby – i flera avseenden. Det handlar om franskfödde Tonnant som på söndag kliver in på Jägersroovalen som stor favorit med målet att ge Mr Ascot den så efterlängtade Derbysegern. Läs mer

Ferrari BF top
Ferrari BF top

Det är 18 år sedan Fredrik Reuterskiöld senast vann Svenskt Derby. Då hette hästen Swing that Cat. Nu hoppas han på att Ferrari BF ska kunna ge honom karriärens fjärde Derbyseger. Läs mer