Nya EU-regler vid gränspassage med hästar som ska tävla

25 april 2022 11:52

Från och med den 4 april gäller nya EU-regler vid gränspassage för resa vid tävling inom Norden.

Nya EU-regler för djurhälsa innebär förändringar för dig som ska använda förenklad gränspassering när du reser med tävlingshäst till Norden. Nu ska hästen ha med en egenförsäkran och resan kan inte pågå längre än 10 dagar.

Sverige, Danmark, Finland och Norge har ett avtal om förenklad gränspassering för hästar som ska delta i tävlingar. Avtalet innebär att hästar som ska delta i definierade tävlingsgrenar, dit galopptävlingar tillhör, i något av länderna kan ta sig över gränsen utan hälsointyg.

På sidan Starta häst utomlands kan du läsa mer om den nya EU-regeln och vad som gäller för förenklad gränspassage.

Fler nyheter, artiklar och annonser

03 News Ahead 01 (1)
03 News Ahead 01 (1)

Information till jockeys och aktiva användare. Bakgrunden till att TDS systemet upphör för utländska användare är att det är uppbyggt med tanke på svenska förhållanden och regelverk. Läs mer

För att ta ut proffstränarlicens inom galoppsporten krävs ett godkänt resultat på Svensk Travsports Tränarkurs.

Proffstränarkursen genomförs av Hästsportens folkhögskola i samverkan med Riksanläggningen Wången och Svensk Travsport.

Mer information och anmälningslänk hittar du här A-tränarkurs

Ansökan för intresseanmälan stänger den 1 oktober 2026

DSC_3985

Dags att boka in ditt fystest för 2026. Här kan du se vilka datum som gäller i mars månad.