Ny tävlingsdag den 12 december

24 november 2020

En extrainsatt tävlingsdag kommer att arrangeras på Bro Park lördagen den 12 december. Den nya dagen har möjliggjorts tack vare ett generöst bidrag från Stockholms Galoppsällskap.

Stockholms Galoppsällskap ger ett bidrag som täcker alla kostnader för prispengar och arrangerade av den nya tävlingsdagen på Bro Park. Åtta lopp planeras den 12 december och första start är klockan 11.00.

Eva McLaren är ordförande i Stockholms Galoppsällskap. Hon berättar att bidraget till den nya tävlingsdagen är ett stöd till sporten i ett svårt ekonomiskt läge.

”Nationaldagsgaloppen fick ställas in på grund av coronapandemin och det medförde att det blev en tävlingsdag mindre än planerat i Stockholm. Färre lopp är ett kännbart ekonomiskt avbräck för sportens aktiva.”

”Med den här dagen vill vi också korta ner uppehållet mellan säsongens sista tävlingsdag 2020 och den första tävlingsdagen 2021”, fortsätter Eva McLaren.

Svensk Galopps sportchef Dennis Madsen välkomnar initiativet.

”Det är roligt att SGS tar initiativ till en ny tävlingsdag. I det första utkastet till tävlingskalendern 2020 var tanken att vi skulle tävla den 13 december. Den togs dock bort när vi blev tvungna att spara en dag på varje bana i den slutgiltiga tävlingskalendern. Därför passar det särskilt bra att SGS nu går in med ett bidrag så vi kan avhålla den här nya tävlingsdagen den 12 december.”

”Det blir också lite spännande att se hur lördagstävlingar tas emot av spelarna. Nu testade vi detta redan ofrivilligt i helgen och där får man säga att spelintresset var tillfredsställande”, avslutar Dennis Madsen.

Propositionerna till den nya tävlingsdagen publicerades på måndagen. De har gjorts i samarbete mellan Svensk Galopp och Stockholms Galoppsällskap.


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Wonderwall
Wonderwall

I veckans “svep” uppmärksammar vi bland annat höjdpunkterna från påskdagens säsongspremiär på Bro Park. I USA avgjordes nyligen tre tunga förlöpningar inför Kentucky Derby och på lördag rids steeplechasen Grand National på Aintree. Läs mer

west-bengal-top_4761
west-bengal-top_4761

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen. Läs mer

Fly Liberty Fly
Fly Liberty Fly

Förra året fick stallet en riktig smakstart säsongen. När Bro Park åtta månader senare slog igen portarna för galoppåret sadlade Catharina Vång ut en snygg trippel med hästarna West Bengal, Showcasis Oasis och Lamnol. I samband med påskdagens säsongspremiär har Catharina hela åtta hästar till start. Så frågan är: Har hennes hästar konserverat vinnarformen under vinteruppehållet? Läs mer